• Nicola Yoon, "Słońce też jest gwiazdą"

          • „Słońce też jest gwiazdą” to nowa powieść Nicoli Yoon, która zachwyciła czytelników na całym świecie wzruszającym bestsellerem „Ponad wszystko”…
            Natasha pochodzi z Jamajki, ale od ósmego roku życia mieszka w Nowym Jorku. Tu ma swoje życie, chłopaka, przyjaciół… Ale rodzina dziewczyny przebywa w USA nielegalnie i wkrótce zostanie deportowana. Natasha jest zrozpaczona i wściekła na ojca, bo to przez niego muszą wrócić na Karaiby. Jakby nieszczęść było mało, właśnie zdradził ją chłopak! Przyszłość jawi się w czarnych barwach... I wtedy zrządzenie losu, a może przeznaczenie, stawia na jej drodze Daniela. Czy można zakochać się w ciągu kilku godzin? Natasha uważa, że to niemożliwe. Zresztą, po co jej miłość, skoro niebawem znajdzie się w obcym kraju, wśród obcych ludzi…
             

            https://lubimyczytac.pl/ksiazka

          • Beth Reekles, "Domek przy plaży"

          • Roznosi was ciekawość, co słychać u Elle i Noah? Chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o namiętnym związku bohaterów filmowego hitu Netflixa – „The Kissing Booth”?

            Sięgnijcie po tę książkę!

            Co roku Elle Evans spędza udane wakacje w domku przy plaży, należącym do rodziny Flynnów. Słońce, plaża, mnóstwo flirtowania – czegóż chcieć więcej? Elle nie może się doczekać, żeby znów wybrać się nad morze, jednak w tym roku sprawy wyglądają nieco inaczej. Elle i Noah teraz oficjalnie chodzą ze sobą – to niesamowite, ale tak jest! Elle nigdy nie była szczęśliwsza. Problem w tym, że po wakacjach Noah wyjeżdża na studia na Harvardzie.

            Co stanie się z ich związkiem?

             (opis wydawcy)

            https://najlepsze-ksiazki.pl/najlepsze-ksiazki-dla-mlodziezy

          • Katarzyna Ryrych, "Pas startowy"

          • Dobry adres, metka na ubraniu potwierdzająca najlepszą markę, „piętrowe” zajęcia pozalekcyjne – oto „pas startowy”, czas kołować! Tylko czy jest on faktycznie potrzebny?
            Kornelia i Krystian, mimo dobrego adresu zamieszkania, nie czują się wybrańcami losu. Materialnie bardzo dobrze uposażeni, rosną na jałowej glebie, pozbawieni czułości, zrozumienia, rodzinnego ciepła i przede wszystkim miłości, która jest prawdziwym pasem startowym w dorosłe życie.

            lubimyczytac.pl/ksiazka/4954701/pas-startowy
             

          • Nicola Yoon, "Ponad wszystko"

          • Główną bohaterką opowieści, którą napisała Nicola Yoon jest Maddy. W pierwszych rozdziałach dowiadujemy się jakie prowadzi życie. Trudno wyobrazić sobie co czuje osoba, która nie może wychodzić na zewnątrz, jest cały czas zamknięta w sterylnym domu, otaczają ją białe ściany i meble, a wszystkie przedmioty z zewnątrz muszą zostać odkażone zanim trafią w jej ręce. Podobnie jest z ludźmi. Aby Maddy mogła się z kimkolwiek spotkać, osoba ta przechodzi skomplikowaną, trwającą około godzinę, procedurę likwidującą wszelkie zarazki jakie może ze sobą wnieść podczas wizyty.
            Nic dziwnego, że kiedy do domu obok wprowadzają się nowi sąsiedzi, dziewczyna interesuje się nimi i zaczyna ich obserwować. Zwraca uwagę szczególnie na Olly’ego. Po pewnym czasie młodzi zaczynają ze sobą korespondować, a w końcu dochodzi do spotkania, które wiele zmieni w życiu obu rodzin. Miłość bohaterów przyniesie konsekwencje i wywoła lawinę wypadków.
            „Ponad wszystko”, której autorką jest Nicola Yoon to książka o miłości. Czytamy o miłości młodych bohaterów, szczerej i pełnej optymizmu. Obserwujemy związek rodziców Olly’ego i to ile z miłości można wycierpieć. Poznajemy historię rodziny Maddy i wielką tragedię jaka się wydarzyła, gdy dziewczyna była dzieckiem. Lektura książki uświadamia, że miłość buduje, ale potrafi też niszczyć.
            Trudne sytuacje życiowe i rodzice, którzy nie potrafią radzić sobie z problemami, mają ogromny wpływ na dzieci. Niepewność, poczucie zagrożenia powodują, że już na starcie młodzi są zranieni i ukształtowani pod wpływem złych emocji. Jednak wszystko można zmienić…
            Mimo, że „Ponad wszystko” opowiada o przykrych doświadczeniach, napisana jest w sposób lekki i optymistyczny. Nie epatuje tragedią i nieszczęściem, wiele elementów jest humorystycznych, strony urozmaicają rysunki i zabawne teksty.
            To książka dla młodzieży, ale dojrzały czytelnik również wyciągnie z niej lekcję.

            Polecamy!

            https://www.czytamwszedzie.pl/czytamy/ponad-wszystko-nicola-yoon/
             

          • Annie Grainger, "Twoja światłość"

          • Skomplikowane relacje rodzinne, trudy dojrzewania, świat niezrozumiałych emocji, samotność wśród ludzi, pierwsza miłość i ogromna strata, a to wszystko w cieniu działalności mrocznej sekty czyhającej na słabe dusze i umysły. Przyznaj, że brzmi całkiem ciekawie. Jeśli lubisz takie nieoczywiste mieszanki w książkach dla młodzieży, sięgnij po lekturę Twoja światłość autorstwa amerykańskiej pisarki Annalie Grainger.


            Zarys fabuły

            Fabuła skupia się wokół szesnastoletniej Lil, która przeżywa bardzo trudne chwile. Jej starsza siostra Mell zniknęła bez śladu przed czterema miesiącami i nikt nie wie, gdzie mogła się udać i czy nie spotkało jej nic złego. Mieszka w domu tylko z mamą, która po zniknięciu córki wpadła w rozpacz. Dziewczyna również nie potrafi się pogodzić z tym, że jej ukochanej siostry nie ma, ale nie pozwoliła sobie na marazm i bierność. Ciągle jej szuka, pyta, sprawdza stronę dedykowaną zaginięciu, odbiera maile w nadziei, że w końcu pojawi się jakiś trop.

            Ta sytuacja pochłania ją bez reszty, przez co traci kontakt z najlepszą przyjaciółką, a przyjacielowi, który pomaga jej w poszukiwaniach, nie pozwala zbliżyć się bardziej, choć sama czuje do niego coś więcej niż tylko sympatię. Lil bowiem nie daje sobie prawa, by choć przez chwilę poczuć się dobrze. Nie pozwala sobie na to, ponieważ, to byłoby niesprawiedliwe, że ona czerpie z życia garściami, podczas gdy być może w tym samym czasie, jej siostra cierpi.

            Dni, którym rytm nadają zadania związane z poszukiwaniami, przerywa nagle dziwne wydarzenie. Podczas wieczornej burzy, Lil wybiera się rowerem do klubu kajakarskiego i na opuszczonej drodze widzi dziewczynkę, leżącą na ulicy. Mała jest kontuzjowana i zdezorientowana. Lil nie może wezwać pomocy, ponieważ rozbiła telefon, a będąc na kompletnym odludziu, nie ma również po kogo pobiec. Podejmuje więc decyzję, że zabierze małą do domu.

            I zaczyna się robić naprawdę dziwnie…

            Dziewczynka przedstawia się imieniem Alice i zachowuje się bardzo dziwnie. Tak, jakby po raz pierwszy znalazła się w świecie, który Lil zna od narodzin. Dodatkowo kategorycznie zabrania wzywania jakiejkolwiek pomocy, grożąc, że inaczej ucieknie. Lil nie może na to pozwolić, bowiem okazuje się, że mała wie, gdzie przebywa Mell. I że miejscem tym jest społeczność o tajemniczo brzmiącej nazwie Siostry Światła. Dziewczynka twierdzi, że to pokojowo nastawione zgromadzenie, jednak dlaczego ma na ręku przerażające blizny po poparzeniach i dlaczego wygląda jak wystraszony uciekinier, który ogląda się za siebie, czekając na najgorsze? Cóż… dość szybko okazuje się, że wspólnota ta wcale nie jest taka przyjazna i że siostrom, w tym Melli, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo…

            Wiele interesujących wątków

            Twoja Światłość posiada dwie płaszczyzny narracyjne, dzięki którym równolegle śledzimy kolejne kroki głównej bohaterki oraz wydarzenia, jakie mają miejsce w społeczności Siostry Światła. Trzeba przyznać, że w tym drugim przypadku sceny są klaustrofobiczne, złowieszcze i wywołują uczucie gniewu. Ten dwugłos pomaga budować napięcie i łączyć ze sobą poszczególne elementy układanki. Jak również zagłębiać się w problemy, które autorka porusza pod przykrywką wykreowanej historii. Tu warto wspomnieć, że inspiracją do powstania tej książki były własne doświadczenia Graigner, które zdobyła podczas pracy jako wolontariuszka w organizacji Missing People (Zaginieni) w Stanach Zjednoczonych.

            Sekta

            Annalie Grainger w ciekawy i jasny sposób przedstawia wnętrze i sposób funkcjonowania sekty. Ukazuje wyraźnie, jak łatwo można zindoktrynować słabe, zagubione osoby, poszukujące swojego miejsca na ziemi, np. uciekinierki z domu. Życie w oderwaniu od świata, w społeczności, w której wszyscy okazują zrozumienie, jest bardzo kuszące. Miejsca tego typu oferują życie pełne wyrzeczeń, owszem. Jednak opieka, dach nad głową, pełny brzuch i, co najważniejsze, poczucie przynależności – jest znacznie ważniejsze od tego, co trzeba poświęcić. Mamy tu również zasady oparte na czarno-białym prawie moralnym, ale życie w pełnej izolacji gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i bezkarność. Wszystkie członkinie sekty pozostają w niej z własnej woli. Przecież cały czas wmawia się im, że wszędzie poza ich nowym domem czeka je krzywda ze strony złych ludzi. I okrutnego, niesprawiedliwego świata.

            Pisarka bardzo dobrze pokazała zniewolenie członkiń społeczności. Władzę, jaką ma nad zwerbowanymi przewodnicząca kultu. To swoista przestroga dla młodzieży. Czasem bowiem nawet nie wiadomo kiedy trafi się na swojej drodze na charyzmatyczną postać, która obieca wszystko, czego pragnie dojrzewający, bezbronny, poszukujący swojej tożsamości człowiek.

            Depresja

            W powieści tej pojawia się również wątek depresji. Graigner zwraca uwagę na to, jak łatwo można przegapić moment, w którym bliska osoba najbardziej potrzebuje pomocy. Mówi o tym, że człowiek z depresją nie zawsze mówi o tym głośno. Nie tylko dorośli, ale również młode osoby nie sygnalizują konkretnie, że źle się czują. Zwłaszcza jeśli na co dzień są postrzegane jako radosne i żywiołowe. Udają silne i nie chcą prosić o pomoc. Dlatego, gdy przychodzi moment poważnego kryzysu, decydują się na niebezpieczne rozwiązania swego bólu i cierpienia. Warto być czujnym, obserwować i pytać o samopoczucie, jeśli zauważy się zamiany w zachowaniu. Ponieważ depresja jest chorobą i może na nią zapaść nawet najsilniejsza i najbardziej radosna osoba w grupie rówieśniczej.
            ***

            Może nie jest to książka wybitna, ale warto podsunąć ją do przeczytania młodej osobie. Oprócz wspomnianych wątków mamy tu cały wachlarz emocji, z którymi mierzą się bohaterowie. Od samotności, zagubienia, rozczarowania i niemocy, przez pierwsze łopotanie motylków w żołądku po ogromny lęk i złość. Kto wie, może akurat okaże się ona dobrą lekturą na TEN moment w jej życiu.


            https://www.coprzeczytac.pl/twoja-swiatlosc-annalie-grainger-recenzja/
             

          • Enola Holmes, „Sprawa zaginionego markiza”

          • Tajemnice rodziny Holmesów. Dziewiętnastowieczna Anglia. W dniu swoich urodzin Enola Holmes odkrywa, że jej matka nagle znika, pozostawiając córce zestaw dziwacznych fantów i serię zagadek. Beztroskie dzieciństwo dorastającej dziewczyny nagle się kończy, a obowiązek opieki nad nią spada na dwóch starszych braci – Sherlocka i Mycrofta, którzy za wszelką cenę chcą niesforną siostrę wpakować w gorset i wysłać na pensję z internatem. I tu się zaczyna… 
            Enola buntuje się i ucieka do Londynu, by odnaleźć matkę. Wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim i niebezpiecznym mieście, do perfekcji opanuje sztukę ukrywania się przed najlepszym detektywem w historii i połową Scotland Yardu – i wreszcie – uwikłana w sprawę porwania młodego markiza – rozwiąże swoją pierwszą zagadkę kryminalną… 

            (opis wydawcy)

        • Książka na wakacje

        • Polecamy:

           

           

           

    • Kontakty

      • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
      • 22 679 38 62
      • ul. Oszmiańska 23/25 03-503 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • liczba odwiedzin: 253