• Coraz lepszy Targówek

     • Rozpoczęły się prace nad planem miejscowym, tym razem, południowej części Targówka Mieszkaniowego.

      Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być budowane i przebudowywane budynki, ulice, place tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np.  parki i skwery. 

      Jeśli masz potrzebę lub pomysł związane z tym terenem, teraz jest czas, żeby to zgłosić.

      Obszar objęty planem ma ok. 28 ha i znajduje się na Targówku w rejonie ulic:
      •    ul. Radzymińskiej - od wschodu,
      •    ul. Kołowej, Ossowskiego, Tykocińskiej i Gorzykowskiej – od północy,
      •    ul. św. Wincentego – od zachodu,
      •    ul. Smoleńskiej i Piotra Skargi – od południa.

       

      Na tym obszarze przeważa zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z lat 1972-1978. Projektowali ją architekci Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Zbigniewa Wacławka.

      W rejonie ul. Ossowskiego w ostatnim czasie powstała stacja II linii metra Targówek Mieszkaniowy.
      Na terenie sporządzanego planu nie obowiązują żadne plany miejscowe.
      Główne założenia projektowe koncepcji planu:
      1.    zachowanie charakteru istniejących enklaw zieleni osiedlowej,
      2.    konieczność modernizacji osiedli mieszkaniowych, rewitalizacji fragmentów starej zabudowy oraz ochrony zabytkowych obiektów,
      3.    rozbudowa systemu komunikacyjnego terenu.

      Jak można wziąć udział w konsultacjach?

      Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi  mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje potrzeby trzeba zgłosić na piśmie w formie tak zwanego wniosku do planu.

       

      Konsultacje społeczne trwają od 9 czerwca do 12 lipca 2021

      1.Możesz złożyć wniosek do planu do 12 lipca 2021 roku

      Wzór wniosku:

      wniosek do mpzp do wypełnienia odręcznego 

       wniosek do mpzp do wypełnienia na komputerze 

       

      2.Porozmawiajmy 

      na spotkaniu on-line w czwartek 17 czerwca o godz. 17:00

      na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
      lub na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z wizją i fonią. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na 
      dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.

      Sprawdź wcześniej, jak działa ZOOM, zrób test na https://zoom.us/test, żeby nic Cię nie zaskoczyło i żeby uczestnictwo w dyskusji przebiegało bez żadnych niespodzianek.

      Jeśli chcesz pomóc poinformować swoje sąsiadki i sąsiadów – wydrukuj i powieś na klatce plakat!

      Dołącz do wydarzenia na Facebooku

       

      Kto może złożyć wniosek do planu?

      Każdy może zgłaszać swoje potrzeby dotyczące otaczającej przestrzeni, które chciałby, aby zostały w planie uwzględnione. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych. 

      Warto wyrazić swoją opinie i zgłosić propozycje ponieważ złożone teraz wnioski pomogą projektantom przygotować lepszy plan.

      Jak złożyć wniosek do planu?

      Wypełnij formularz wniosku. 

      Wypełniony wniosek możesz dostarczyć:

      • ·         pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, ul. Marszałkowska 77/79 00-683 Warszawa
      • ·         osobiście - w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
      • ·         elektronicznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym za pośrednictwem platformy ePUAP  

       Wniosek złożony w terminie zostanie rozpatrzony przy opracowywaniu projektu planu. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale możesz później sprawdzić podczas wyłożenia projektu planu, czy Twój wniosek został uwzględniony w ustaleniach planu.

      Pod tym linkiem możesz sprawdzić jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.

       

      Więcej informacji pod tym linkiem:

      http://architektura.um.warszawa.pl/content/jaki-plan-miejscowy-dla-po%C5%82udniowej-cz%C4%99%C5%9Bci-targ%C3%B3wka-mieszkaniowego-zbieranie-wniosk%C3%B3w-do-pla

     • Spotkanie z Turcją

     • 2 czerwca 2021 odbyło się spotkanie online z naszą szkołą partnerską z Kapadocji (Turcja). Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się, że region ten charakteryzują liczne skalne i podziemne miasta,  magiczny krajobraz są odpowiedzialne pobliskie wulkany. Atrakcją charakterystyczną jest lot balonem – to wszystko będziemy mogli doświadczyć podczas mobilności do Kapadocji.

     • Spotkanie z Sycylią

     • W dniu 27.05.2012 odbyło się spotkanie on-line ze szkołą partnerską z Partinico na Sycylii w ramach projektu Erasmus+ Creative Thinking Through  Photography. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 2 e z XIII LO.  Uczniowie mieli możliwość poznania siebie nawzajem, opowiedzenia o swojej szkole oraz  miejscowości.  Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

      Koordynator Erasmus+ Monika Wielgosz

     • Światowy Dzień Kosmosu

     • 21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Ustanowiony on został  z inicjatywy amerykańskich astronautów i zyskał poparcie NASA.Celem wydarzenia jest celebracja dotychczasowych odkryć Wszechświata oraz inspirowanie naukowców do dalszych działań. Dzień ten ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata. Zachęcamy do obejrzenia prac przygotowanych z tej okazji przez Uczniów Naszej Szkoły.

     • Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Od Freinet’a do Flipped Classroom czyli Edukacja 2.0 dla Bystrzaków”.

     • Serdecznie zapraszamy na wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. Od Freinet’a do Flipped Classroom

       czyli Edukacja 2.0 dla Bystrzaków”.

       

      Wykład w formie on-lineodbędzie się 17 maja b.r. o godz. 18:00.

       

      Spotkanie poprowadzi Jacek Gralczyk – z wykształcenia pedagog, z wewnętrznej potrzeby animator kulturalny i społeczny. Obecnie aktywny edukator osób dorosłych i moderator sytuacji edukacyjnych takich jak konwenty, seminaria czy konferencje w różnorodnych formatach od klasycznych spotkań po OST, longtable, wordcafe itp. Współzałożyciel i edukator Instytutu Edukacji Zaangażowanej im. Heleny Radlińskiej.  Wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Trener prowadzący szkolenia w modelu tradycyjnych warsztatów, szkoleń online i edukacji hybrydowej.

       

      Człowiek uczy się z prostej ciekawości świata lub w jakimś bliżej określonym celu. Człowiek uczy się z własnej woli lub zmuszony przez innych ludzi lub okoliczności. Człowiek uczy się przez całe życie czy tego chce czy nie, bo taka jest jego natura i nie ma na to wpływu. To, na co może mieć wpływ, to świadomy wybór celów i narzędzi edukacji. Każda epoka ludzkości przynosi nowe rozwiązania i wykorzystuje nowe możliwości... ale czy po tych tysiącach lat poszukiwań można wymyślić jeszcze coś prawdziwie oryginalnego w edukacji? Porozmawiajmy o tym wspólnie. Zapraszam 17 maja o godz. 18.00 na spotkanie w ramach Wszechnicy Edukacyjnej Targówek. Do zobaczenia - Jacek Gralczyk 

       

      Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: kskrzypczak@um.warszawa.pl do 14 maja b.r.

       

     • Wsparcie pedagoga i psychologa szkolnego

     • Szanowni Państwo,

      obecna, trudna sytuacja sprawia, że nie wszyscy radzimy sobie emocjonalnie z izolacją. Służymy Państwu konsultacjami i wsparciem. Zapraszamy Państwa do kontaktu.

      Bohdan Bielski              

      - kontakt przez Librus

      - konsultacje telefoniczne  508.748.039

      Magdalena Jakubowska  

      - kontakt przez Librus

      - mailowo -  jakubowska.magdalena@liceum13.edu.pl

                          pedagog13lo@o2.pl

      - konsultacje telefoniczne (przez szkołę)      

      - konsultacje on-line po wcześniejszym umówieniu,

      - konsultacje stacjonarne w szkole z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

       

      Magdalena Jakubowska – pedagog szkolny.

     • Akcja Żonkile

     • Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.  

      Szkolną odsłonę tegorocznej akcji Żonkile 2021 zorganizowały klasy 2S, 2D, 2H, 1B, 1C wraz  z opiekunem prof. Pawłem Mrozińskim.

      Uczniowie zapoznali się z materiałami dotyczącymi życia ludności żydowskiej żyjącej w Warszawie, przed i w czasie II wojny światowej.

      Najistotniejszym elementem programu była projekcja filmu "Muranów - Dzielnica Północna" reż. Łukasz Kamil Kamiński.

      https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE

      Budowa getta warszawskiego i plan getta na poniższych zdjęciach.

      Kolejne zdjęcia przedstawiają tereny getta warszawskiego po powstaniu w 1943 r.

      Na zaniedbanym skwerze na Muranowie obecnie trwają prace, których efektem będzie upamiętnienie jednego z najważniejszych odkryć po II wojnie światowej. Powstaje tam symboliczny, przeszklony kubik przypominający o znalezieniu Archiwum Ringelbluma - dokumentów pokazujących wstrząsające historie z zagłady Żydów.

      Żydzi w II RP

      W II RP żydowskie życie społeczne, kulturalne, polityczne, a także sportowe było niezwykle rozwinięte. Żadna inna mniejszość narodowa pod tym względem nie może się z nimi równać. Jednocześnie nie brakowało między Polakami i Żydami antagonizmów, a nawet nienawiści. Powody były różne, ale dotyczyły głównie natury ekonomicznej oraz religijnej. Ważnym czynnikiem była wzajemna obcość i nieznajomość obu społeczeństw. Antysemityzm w Polsce przedwojennej istniał, pogromy także się zdarzały, jednak i w tym okresie dziejów (jak przez stulecia) Żydzi w Polsce byli lepiej traktowani niż w zdecydowanej większości państw. Gdyby było inaczej, to w międzywojennej Polsce nie mieszkałoby tylu Żydów. W Warszawie było ich więcej niż w Palestynie, w Łodzi - więcej niż we Francji, a w Krakowie - niż we Włoszech.

      Żydzi w nazistowskich Niemczech

      Sytuacja Żydów w nazistowskich Niemczech była dużo gorsza niż w Polsce. Bojówki NSDAP bojkotowały sklepy prowadzone przez osoby pochodzenia żydowskiego, w Norymberdze znacznie ograniczono ich prawa. Nie mogli oni między innymi pełnić służby w urzędach państwowych, można było odebrać im prawa obywatelskie oraz konfiskować majątki.

      Żydzi po wybuchu II wojny światowej 

      Największe prześladowania Żydów zaczęły się jednak po rozpoczęciu II wojny światowej. Masowe ludobójstwo około 11 mln ludzi (w tym 6 mln osób pochodzenia żydowskiego). Żydzi zamykani byli w obozach pracy oraz śmierci, tworzone były dla nich specjalne dzielnice zwane gettami, a także odbierano im całe majątki. Rodziny które pomagały i ukrywały Żydów były karane najsurowszymi karami.

      Czym są getta  

      W czasie II wojny światowej w miastach niektórych państw okupowanych przez III Rzeszę tworzono odrębne dzielnice żydowskie. Mieszkańcy gett z reguły cierpieli z powodu głodu i chorób, choć – wbrew przeciwnościom – próbowano też żyć w nich po dawnemu. Getta tworzone były na terenie Ukrainy, Białorusi, Czech, Węgier, najczęściej jednak na terenach, które przed wojną należały do Polski. Ogółem na ziemiach okupowanej Polski Niemcy utworzyli od 400 do 600 gett.

      Największe getto w Polsce

      Największym gettem w Polsce było getto w Warszawie. Na powierzchni około 3,3 km2 stłoczono w szczytowym monecie  400 tys. Żydów. Ogromne przeludnienie, związane z deportacjami ludności na teren getta, spowodowało tragiczne warunki sanitarne, głód oraz pojawienie się epidemii chorób zakaźnych. Wynikający z tego wzrost liczby zgonów był częścią zaplanowanego ludobójstwa, wykonywanego przez hitlerowców metodami celowego przeludnienia przy jednoczesnym ciągłym zmniejszaniu racji żywnościowych. W okresie od listopada 1940 roku do lipca 1942 roku, z powodu głodu i chorób zmarło ok. 100 tys. mieszkańców getta.

      Powstanie w getcie warszawskim

      Powstanie wybuchło w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach, 19 kwietnia 1943, w momencie gdy w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się już tylko ok. 50-70 tysięcy Żydów (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia).Przeciwko stronie niemieckiej stanęło od 1000 do 1500 bojowników ŻOB-u (Żydowskiej Organizacji Bojowej) oraz ŻZW (Żydowskiego Związku Wojskowego). Walki miały charakter partyzancki. Powstańcy uzbrojeni byli głównie w broń krótką, granaty oraz butelki z benzyną. Mimo sukcesów pierwszych dni walk, związanych z dużym zaskoczeniem Niemców oraz skuteczną strategią stosowaną przez partyzanckie dowództwo, Żydzi nie mieli żadnych szans. Naziści stosowali taktykę spalonej ziemi i palili całe dzielnice nie zwracając uwagi na cywili. Mimo pomocy wojska AK oraz heroicznej postawy powstańców, powstanie upadło 16 maja 1944 r. po niecałym miesiącu walk. Po upadku powstania ostatni Żydzi zostali wywiezieni, a getto zostało zlikwidowane. W walkach strona niemiecka straciła około 86 zabitych i 400 rannych, a strona powstańcza poniosła niewyobrażalne straty w wysokości około 56 tysięcy ludzi, którzy w większości byli cywilami.

       

      Przygotowali: Maciej Kowalski, Michał Skulimowski.

     • Akcja Żonkile - okolicznościowy mural

     • Przy stacji metra Centrum Warszawie okolicznościowy mural upamiętniający kobiety walczące w powstaniu w getcie warszawskim - Tosię Altman, Feiglę Pelter, Niutę Tejtelbaum, Szoszanę Kossower, Mirę Fuchrer, Rachelę Zylberberg, Dorkę Goldkorn, Irkę Gelblum, Rywkę Pasamonik. Po raz pierwszy akcja Żonkile, ma konkretny temat.

     • 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

     • 78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim - pierwsze powstanie miejskie w Europie w czasie II wojny światowej.

      Akcja Żonkile 2021

      Szczególne podziękowania dla ucznia Mateusza Morawskiego

     • Sukces naszego Liceum w Konkursie historycznym Krąg 2021

     • Krąg jest ogólnopolskim konkursem który na celu ma szerzyć wśród młodzieży wiedzę o Polsce, zarówno historyczną jak i dzisiejszą, propagowanie tradycji, zabytków jako wartości ponadnarodowych. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Pokolenie z Grodziska Mazowieckiego przy współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym roku temat Konkursu oscylował głównie wokół wojny Polsko-Bolszewickiej 1920. Nasza szkoła Zajęła 13 miejsce spośród 120 szkół średnich z całej Polski. Zawdzięczamy to Mikołajowi Raczyńskiemu i Jankowi Wojdzie z klasy 2W oraz Panu Prof. Pawłowi Mrozińskiemu który wspaniale przygotował naszych uczniów. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • STREFA CISZY, STREFA PRACY, STREFA RELAKSU

     • W celu usprawnienia funkcjonowania biblioteki szkolnej zamierzamy wydzielić trzy strefy przystosowane do realizacji różnych zadań. W najbliższym czasie powstanie więc strefa ciszy, strefa pracy i strefa relaksu.

      W strefie ciszy będzie można odpocząć, przeczytać książkę, zatopić się w własnych myślach. Z tego względu będziemy oczekiwali, że osoby przebywające w tej strefie będą zachowywały ciszę, tak aby nie przeszkadzać innym. Strefa pracy obejmie stanowiska komputerowe i jak nazwa wskazuje będzie przeznaczona do samodzielnej lub wspólnej pracy. Zachowanie bezwzględnej ciszy nie będzie wymagane, jednak osoby przebywające w tej strefie powinny porozumiewać się między sobą w sposób, który nie będzie przeszkadzał innym. Z kolei w strefie relaksu będzie można przygotować sobie kawę lub herbatę. W strefie relaksu będzie można porozmawiać z innymi osobami, ale w sposób, który nie będzie przeszkadzał osobom znajdującym się w strefie ciszy i w strefie pracy.

      Wszystkie trzy strefy będą oznaczone plakatami, które dla naszej biblioteki wykonała pro publico bono pani Joanna Jagodzińska. Mamy nadzieję, że dobrze wkomponują się w otaczającą przestrzeń, spełniając jednocześnie zadania informacyjne.

  • Kontakty

   • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
   • sekretariat@liceum13.edu.pl
   • 22 679 38 62
   • ul. Oszmiańska 23/25, 03-503 Warszawa
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Nasze media społecznościowe

 • Librus Synergia
 • Biuletyn informacji publicznej
 • liczba odwiedzin: 585