• Konkurs "Patria Nostra"

• 02.10.2020 21:52
          • Konkurs Patria Nostra jest konkursem historycznym kierowanym do młodzieży polskiej oraz polonijnej na całym świecie. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

W tym roku (V edycja konkursu) uczniowie XIII LO otrzymali temat:

12 X 1944 - Polacy dezerterują z szeregów komunistycznego Wojska Polskiego

Nasza drużyna zajęła 12 miejsce. Gratulujemy!

W tym roku (V edycja konkursu) uczniowie XIII LO otrzymali temat:

12 X 1944 - Polacy dezerterują z szeregów komunistycznego Wojska Polskiego

Krótki opis tematu:

W nocy w rejonie folwarku Białka na Lubelszczyźnie nastąpiła największa zbiorowa dezercja z szeregów komunistycznego Wojska Polskiego. Z inicjatywy oficerów służących wcześniej w AK, z nowo formowanego 31 Pułku Piechoty wchodzącego w skład 7 Dywizji Piechoty, 2 Armii WP, zdezerterowało ponad 600 żołnierzy. Liczba ta stanowiła ponad jedną czwartą stanu ewidencyjnego pułku. W odwecie za ten czyn komunistyczne władze rozformowały pułk i wykreśliły go z rejestrów Wojska Polskiego.

Jak powstało dzieło naszych reprezentantów?

Po otrzymaniu tematu drużyna w składzie: Maciej Kowalski, Mikołaj Raczyński oraz Julia Jakubiak, pod opieką profesora Pawła Mrozińskiego, rozpoczęła tworzenie scenariusza oraz planowanie scen filmowych. Stworzenie ostatecznej wersji scenariusza zajęło im około dwa tygodnie. W klasie IW przeprowadzili casting na aktorów. Potem za pośrednictwem Krystiana Gajca otrzymali od Pana Jakuba Kostrzewy, znanego reżysera, repliki strojów sowieckich oraz polskich z okresu I połowy XX w. i broni. Następnie napotkali się z problemem znalezienia odpowiedniego miejsca do nagrania filmu. W oko wpadły im dwa miejsc: warszawska Cytadela oraz Fort Bema. Zdecydowali z drugiej opcji. 8 lutego 2020 roku nadszedł czas nagrań. Z samego rana wyruszyli do Fortu Bema. Po przygotowaniu aktorów, scenarzyści przedstawili im plan działania. Całość nagrywanych scen zajęła około 8 godzin – według regulaminu musieli przygotować film trwający minutę. Do maja montowali film, który ostatecznie można zobaczyć tutaj:

Do gali finałowej z 83 drużyn zostało zaproszonych 25 najlepszych (w tym drużyn naszego liceum). Gala odbyła się 15 września w Centrum Olimpijskim PKOI. Nasza szkoła zajęła zaszczytne 12 miejsce!!! Jest to najlepszy wynik naszej szkoły w konkursie Patria Nostra. Poniżej przedstawiamy tabelę naszych osiągnięć w tym konkursie:

?

Dziękujemy naszej drużynie w składzie:

• Maciej Kowalski
            • Mikołaj Raczyński
            • Julia Jakubiak
            • Prof. Paweł Mroziński

oraz osobom zaangażowanym w projekt:

• Pan Jakub Kostrzewa
            • Prof. Tomasz Filipczak
            • Tomasz Szczepański
            • Krystian Gajc
            • Krzysztof Kowalski
            • Oleksandr Galchun
            • Jan Wojda
            • Mateusz Łańcucki
            • Jakub Półtorak
            • Róża Kozłowska
            • Antoni Zakrzewski
            • Grzegorz Muczyński
            • Szymon Kowalczyk
            • Amelia Zawadzka
            • Mateusz Smoliński

za dumne reprezentowanie XIII LO w konkursie Patria Nostra!!!