• Trzynastka czyta

          • Uczniowie naszej szkoły czytają wybrane przez siebie  lektury w czasie godzin z wychowawcą, w bibliotece …

          • Konkurs Patria Nostra

          • Konkurs Patria Nostra jest konkursem historycznym kierowanym do młodzieży polskiej oraz polonijnej na całym świecie. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

            W tym roku reprezentacja XIII LO w składzie Macieja Kowalskiego, Mikołaja Raczyńskiego i Grzegorza Muczyńskiego, pod nadzorem prof. Pawła Mrozińskiego została wyróżniona na gali finałowe konkursu, która miała miejsce w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

            Gratulujemy!

          • W Auschwitz-Birkenau

          • 12 listopada klasa 1h wraz z klasą 1e oraz gronem profesorów: prof. P. Mrozińskim, prof. I. Nowakowską-Drozdowską, prof. E. Wróbel i prof. H. Jagodzińską udała się na lekcję historii do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

            Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam historię tragicznego miejsca zagłady ponad 1,3 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebności grupą byli Polacy (około 70-75 tys.), trzecią Cyganie (około 20 tys.). Ponadto w obozie zginęło około 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. więźniów innych narodowości (m.in. Czechów, Białorusinów, Jugosłowian czy Austriaków). Ogromne wrażenie zrobiła na nas końcowa wypowiedź przewodnika, której przesłaniem były zacytowane przez niego słowa, że nim się obejrzymy, spadnie na nas kolejne Auschwitz. Słowa te skłoniły nas do głębokiej refleksji, a wycieczka na długo zostanie nam w pamięci.

          • Doradztwo zawodowe w XIII LO

          • 22 października uczniowie klas trzecich: 3A, 3B, 3C, 3D, 3E, 3F, 3G, 3H spotkali się z Panią Magdaleną Brzus – rekruterką, szkoleniowcem, właścicielką Heart for HR

            Prelegentka odpowiedziała na nurtujące młodych ludzi pytania, którzy już niedługo wejdą na rynek pracy.

            Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się między innymi:

            • Jak i gdzie szukać pracy
            • Jak napisać CV, które przyciągnie uwagę
            • Jak przebiega rozmowa rekrutacyjna
            • Jakich pytań nie zadawać na rozmowie rekrutacyjnej …..    i wiele więcej

            Dziękujemy za bardzo interesujące spotkanie.

          • Wszechnica Edukacyjna Targówek

          • Serdecznie zapraszamy na wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt.

            „Każdy z nas jest ratownikiem, czyli pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysach psychicznych dzieci i młodzieży” - 29 listopada b.r. o godz. 18:00.

             

            Wykład poprowadzi Małgorzata Łuba  –  psycholog, trener, certyfikowany suicydolog.

            W ramach własnej działalności „To Be” oraz we współpracy m.in. z:

            • Centrum CBT,
            •  Fundacją ETOH oraz
            • placówkami doskonalenia nauczycieli i
            • ośrodkami metodycznymi z całej Polski

            prowadzi szkolenia i konsultacje dla szkół, placówek oświatowych i różnych instytucji pomocowych oraz rodziców i opiekunów, jak wspierać młode osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi (w szczególności z zachowaniami autodestrukcyjnymi i autoagresywnymi, objawami depresyjnymi i lękowymi).

            Jest zaangażowana w realizację programu kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego „Myślę Pozytywnie”, prowadzonego przez Instytut Edukacji Pozytywnej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i aktywnie wspiera kampanię społeczną „Życie warte jest rozmowy” (zwór.pl), której celem jest pomaganie osobom w kryzysie psychicznym i zapobieganie samobójstwom.

            Bierze udział w pracach Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

            Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej nt. interwencji w kryzysie samobójczym oraz w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie nt. psychologicznych podstaw zachowań samobójczych i postwencji.

            Jest współautorką poradnika „Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole” oraz monografii „Interwencja kryzysowa. Pomoc w kryzysach sytuacyjnych”.  Publikuje artykuły w „Remedium”, „Świecie Problemów” oraz „Głosie Pedagogicznym”.

             

            Pierwsza pomoc emocjonalna jest odpowiednikiem pierwszej pomocy medycznej w sytuacji problemów emocjonalnych lub psychicznych. To prosta rozmowa i działania, które możemy podjąć w odpowiedzi na niepokojące, niepożądane, narastające zmiany w zachowaniu dzieci i nastolatków. Spotkanie będzie okazją do poznania kolejnych kroków, które ją tworzą, aby – w sytuacji potrzeby – móc wspierać i pomagać”.

             Małgorzata Łuba

             

            Zgłoszenie na wykład poprzez formularz Microsoft Forms:

            https://forms.office.com/r/bQ8tEvKFN5

          • 125 rocznica urodzin Patrona XIII LO

          • 11 listopada obchodzimy 125 rocznicę urodzin Patrona naszego Liceum płk. Leopolda Lisa - Kuli.

            LEOPOLD LIS-KULA od 1912 w organizacjach strzeleckich; w czasie I wojny świat. walczył w I Brygadzie Legionów Pol.; po kryzysie przysięgowym w Legionach wcielony do armii austr.; następnie m.in. 1918 w I Korpusie Pol. gen J. Dowbora-Muśnickiego, przeciwdziałał demobilizacji oddziałów pol., komendant nacz. POW III na Ukrainie, prowadził walkę dywersyjną przeciw Niemcom; uczestnik walk pol.-ukr. 1918-19, m.in. dow. grupy majora W. Bończy-Uzdowskiego; śmiertelnie ranny 6/7 III 1919 w bitwie pod Torczynem na Wołyniu.

            https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Lis-Kula-Leopold;3933050.html

          • Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego

          • Miasto Stołeczne Warszawa w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej  „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania w min. 330 szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez zakup sprzętu i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń mających na celu przygotowanie szkół, nauczycieli i uczniów do nauki zdalnej. W ramach projektu XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie otrzyma pakiet sprzętu w postaci: zestawów komputerowych, laptopów, drukarek, urządzenia wielofunkcyjnego, projektora multimedialnego, monitora interaktywnego oraz pakiet oprogramowań wspierających naukę zdalną. Ponadto wsparciem szkoleniowym w zakresie nauczania zdalnego objęci zostaną nauczyciele i uczniowie. Wartość projektu wynosi 55 624 305,00 zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi: 40 374 335,00 zł.

          • Erasmus+ w XIII LO

          • W ramach programu Erasmus+ i w związku z realizowanym projektem Creative thinking through photography w dniach 8-12 listopada uczniowie z Sycylii, Portugalii i Turcji (wraz z opiekunami) odwiedzą naszą szkołę. w wybranych wydarzeniach Bułgaria będzie brała udział w formie online.

            Przed wizytą zagranicznych gości uczniowie klasy 1G wraz z prof. K. Oleśkiewicz udekorowali szkołę materiałami przygotowanymi przez 1F. Oprócz wielojęzycznych podpisów i plakatów można również znaleźć w budynku kody QR, po zeskanowaniu których odkryjemy ciekawostki na temat naszej szkoły.

          • Mobilność w ramach projektu POWER

          • 4 października 2021 r. - pierwszy dzień Projektu PO WER  Oswajamy Wielokulturowość przez Kulturę. 

            Grupa 10 uczniów wraz z nauczycielami wyleciała rano z lotniska Chopin na przygodę życia w Budapeszcie. Tam odbyło się pierwsze spotkanie z grupą węgierską, specjalnie przygotowany tradycyjny obiad i słodkości.  Po merytorycznych zajęciach w szkole nie zabrakło też zabaw językowo-zapoznawczych, gier miejskich. Było dużo emocji uśmiechu i zabawy. Wszyscy zadowoleni!

            Drugi dzień projektu POW ER to dzień historii.

            Rano Uczniowie pracowali w grupach na zajęciach merytorycznych, ucząc się o wspólnych aspektach historii Polski i Węgier, a po południu odbyła się lekcja w zachwycającym swą architekturą budynku parlamentu. Kolejny udany, owocny i piękny dzień.

            Budapeszt dzień 3 był dniem kultury.

            W porannym programie uczestnicy uczyli się wzajemnie recytacji wierszy w obu językach, były elementy wiedzy merytorycznej o najważniejszych autorach oraz łamańce językowe. Niezwykle interesujące lekcje! Popołudniowy program upłynął pod znakiem kreatywności i świetnej zabawy. Grupa polsko-węgierska odwiedziła Galerię 3D, gdzie odbyły się gry zespołowe, ale co najważniejsze Uczniowie zrobili sobie naprawdę piękne i niepowtarzalne zdjęcia. To był super dzień!

            Czwartek w Budapeszcie upłynął pod nazwą An Open World Begins with an Open Mind.

            Poranne warsztaty merytoryczne dotyczyły stereotypów i tolerancji międzykulturowej. Uczniowie w międzynarodowych grupach uczestniczyli w dyskusjach i tworzyli portret stereotypowego Polaka i Węgra oraz slogany antyrasistowskie. Popołudniowy program to lekcje w plenerze w części Buda, gdzie Uczniowie mieli możliwość podziwiać zapierające dech budapeskie krajobrazy i architektoniczne perełki. Wieczorem w szkole odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna wraz z podziękowaniami i wspólnym odtańczeniem belgijki. Kolejny fantastyczny, wzruszający i merytorycznie bogaty dzień.

            Budapeszt dzień piąty to dzień pożegnania.

            Rano uczniowie na zajęciach merytorycznych pracowali nad filmem promującym projekt szkoląc swoje umiejętności IT. Po pożegnalnym lunchu i odtańczeniu "belgijki" przyszedł czas pożegnania. Nie mówimy jednak żegnajcie ale do zobaczenia niebawem.

          • W Muzeum PRL

          • 5 października, wraz z wychowawcą prof. M. Nazarko oraz nauczycielem historii i społeczeństwa prof. P. Mrozińskim, 3S odbyła zajęcia terenowo dydaktyczne w mieszczącym się przy ulicy Pięknej Muzeum PRL-u.

            Przybliżono nam obraz życia społeczeństwa w okresie powojennym - aż po rok 1989. Społeczeństwa, którego kultura została zmonopolizowana i poddana kontroli władz. Twórczości literackiej i artystycznej towarzyszyły wtedy zmagania z ideologią i cenzurą, a życia artystów nie ułatwiał, że mieszkali w kraju za żelazną kurtyną. Komunistyczne władze opierały swoje rządy na terrorze, wykorzystując specjalnie do tego celu powołane jednostki Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które były kluczowym narzędziem w zwalczaniu opozycji. Tymczasem deficyt towarów dotyczył niemal wszystkich dziedzin życia. Stałym elementem ulicznego krajobrazu stały się stojące przed sklepami ciągnące się setkami metrów kolejki, które często ewoluowały w spontanicznie tworzone komitety kolejkowe. Wprowadzone z powodu coraz poważniejszych niedoborów produktów kartki przyniosły skomplikowane normy zaopatrzenia dzielące towary na podstawie wieku i rodzaju wykonywanej pracy obywateli.

          • Wycieczka klasy 1H

          • Klasa 1h wraz z wychowawcą, prof. P. Mrozińskim, prof. M. Jakubowską i prof. H. Jagodzinską wyjechała w dniach 6-8.10.2021 na wycieczkę integracyjną do Trójmiasta. 

            Gdańsk otworzył przed nami drzwi do wielu zabytków i ciekawych, wartych obejrzenia miejsc, m.in. Muzeum Drugiej Wojny Światowej, Europejskiego Centrum Solidarności czy Kościoła Mariackiego. Oczywiście spacerowaliśmy też po Długim Targu. Ale to nie wszystko. W Gdyni wspięliśmy się na Klif Redłowski i zwiedziliśmy niszczyciel ORP Błyskawica. Długo będziemy pamiętać o wspaniałym rejsie na Westerplatte oraz wrażeniach wyniesionych z tego niesamowitego, historycznego miejsca.

            Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, o czym świadczyć może fakt, że zadowoleni z niej byli nie tylko uczniowie, ale również zacne grono profesorów.

          • Lekcja historii w kościele ewangelicko-augsburskim

          • 4.10.2021 klasa 2F pod opieką prof. P. Mrozińskiego i prof. M. Jakubowskiej odbyła niezwykłą lekcję historii w kościele ewangelicko-augsburskim przy ulicy Puławskiej w Warszawie.

            Cóż w niej szczególnego? Otóż lekcja ta odbyła się w formie wykładu, a zajęcia zostały poprowadzone przez pastora powyższej parafii. Usłyszeliśmy podczas niej, dlaczego kościoły ewangelicko-augsburskie nie mają konfesjonałów ani tabernakulów. Dowiedzieliśmy się także, że do parafii ewangelicko-augsburskich w całej Polsce należy ponad 60 tysięcy wiernych, których największe skupisko znajduje się na Śląsku Cieszyńskim. Po wykładzie padło z naszej strony wiele pytań, na które pastor odpowiadał wyczerpująco i z wyraźną przyjemnością.

            Dzięki tej lekcji znacznie poszerzyliśmy swoją wiedzę. Nie tylko mieliśmy możliwość porównania świątyni ewangelicko-augsburskiej z rzymsko-katolicką, która jest nam lepiej znana. Dało nam to świeże, a niekiedy pierwsze, spojrzenie na Reformację i jeden z ważniejszych odłamów chrześcijaństwa.

          • Spotkanie autorskie z Panem Maciejem Marciszem

          • 7 października biblioteka szkolna gościła Pana Macieja Marcisza autora książki „Taśmy Rodzinne”, który opowiadał nam w interesujący i zabawny sposób o procesie tworzenia, trudnościach jakie wiążą się z byciem pisarzem jak i jego dobrych stronach.

            W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas: 3Z, 3H, 2C, 1C

            Dziękujemy Pani Katarzynie Bocheńskiej- Włostowskiej za możliwość goszczenia w naszej bibliotece Pana Macieja Marcisza.

            Serdecznie dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na nowe publikacje.

          • Dni Erasmusa

          • W dniach 14 – 17 października 2021 organizowane są wydarzenia w ramach Dni Erasmusa.

            Podczas tegorocznej edycji nasi uczniowie skupili się na tematach związanych z ekologią.

            Pod kierunkiem prof. Mateusza Nazarko klasa 3S zaprojektowała graficznie plakaty, których celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że stan środowiska zależy od działalności człowieka i wszyscy mamy możliwość wpływania na zmiany w najbliższym otoczeniu.

            Koordynator Erasmus+:  Monika Wielgosz

             

    • Kontakty

      • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
      • 22 679 38 62
      • ul. Oszmiańska 23/25 03-503 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • liczba odwiedzin: 63323