• Sukces naszego Liceum w Konkursie historycznym Krąg 2021

     • Krąg jest ogólnopolskim konkursem który na celu ma szerzyć wśród młodzieży wiedzę o Polsce, zarówno historyczną jak i dzisiejszą, propagowanie tradycji, zabytków jako wartości ponadnarodowych. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Pokolenie z Grodziska Mazowieckiego przy współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym roku temat Konkursu oscylował głównie wokół wojny Polsko-Bolszewickiej 1920. Nasza szkoła Zajęła 13 miejsce spośród 120 szkół średnich z całej Polski. Zawdzięczamy to Mikołajowi Raczyńskiemu i Jankowi Wojdzie z klasy 2W oraz Panu Prof. Pawłowi Mrozińskiemu który wspaniale przygotował naszych uczniów. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • STREFA CISZY, STREFA PRACY, STREFA RELAKSU

     • W celu usprawnienia funkcjonowania biblioteki szkolnej zamierzamy wydzielić trzy strefy przystosowane do realizacji różnych zadań. W najbliższym czasie powstanie więc strefa ciszy, strefa pracy i strefa relaksu.

      W strefie ciszy będzie można odpocząć, przeczytać książkę, zatopić się w własnych myślach. Z tego względu będziemy oczekiwali, że osoby przebywające w tej strefie będą zachowywały ciszę, tak aby nie przeszkadzać innym. Strefa pracy obejmie stanowiska komputerowe i jak nazwa wskazuje będzie przeznaczona do samodzielnej lub wspólnej pracy. Zachowanie bezwzględnej ciszy nie będzie wymagane, jednak osoby przebywające w tej strefie powinny porozumiewać się między sobą w sposób, który nie będzie przeszkadzał innym. Z kolei w strefie relaksu będzie można przygotować sobie kawę lub herbatę. W strefie relaksu będzie można porozmawiać z innymi osobami, ale w sposób, który nie będzie przeszkadzał osobom znajdującym się w strefie ciszy i w strefie pracy.

      Wszystkie trzy strefy będą oznaczone plakatami, które dla naszej biblioteki wykonała pro publico bono pani Joanna Jagodzińska. Mamy nadzieję, że dobrze wkomponują się w otaczającą przestrzeń, spełniając jednocześnie zadania informacyjne.

     • FRANKOFONIA w 13-tce

     • 20 marca Międzynarodowy Dzień Frankofonii, fr. Journée internationale de la Francophonie

      ​​​​​​​

      Z okazji Święta Frankofonii uczennice klasy 1A przygotowały plakaty z przysłowiami w języku francuskim.

     • ,,Krótkie historie z wielkiej Historii: między Francją a Polską” - wykład online

     • W dniu 23.03.3021 roku klasa 2R wraz z panią Ewą Wróbel, w ramach obchodów Święta Frankofonii, miała przyjemność uczestniczenia w zdalnym wykładzie Instytutu Romanistyki. Wykład prowadzony był przez dr. Sébastien Ducourtioux i nosił tytuł ,,Krótkie historie z wielkiej Historii: między Francją a Polską”. 
      Polsko-francuskie relacje nabrały na znaczeniu kiedy w 1573 roku pierwszym królem elekcyjnym Polski został Henryk III Walezy. Nasz nowy król, rodowity Francuz, cechował się dość ekscentrycznym trybem życia m.in. ubierał się w bardzo oryginalne ubrania, nosił kolczyki, prowadził hulaszcze życie. Nieznajomość języka polskiego nie pomagała mu w wypełnianiu zadań władcy, m.in. we wprowadzaniu reform. W momencie kiedy dowiedział się o śmierci swojego brata i tym samym o zwolnieniu tronu francuskiego, dość szybko podjął decyzję o powrocie do swojej ojczyzny. Po ,, ucieczce” z Polski już nigdy nie zawitał u nas z powrotem. Następnym etapem polsko- francuskich przygód jest wiek XVII , w którym mieliśmy przyjemność posiadać dwie francuskie królowe na trzech polskich królów. Pierwszą z nich była Marie – Louise de Gonzague, znana także jako Ludwika Maria Gonzaga, która była żoną najpierw Władysława IV, a potem Jana II Kazimierza. Chociaż naszemu królowi Władysławowi podobno nie przypadła ona do gustu , to przyczyniła się dla Polski m.in. tworząc pierwszy w Polsce salon literacki i tworząc pierwszą polską gazetę -,, Merkuriusz Polski”. Kolejną królową Polski pochodzącą z Francji była Marie-Casimire d`Arquien, zwana w Polsce Marysieńką. Wprowadziła się ona do Polski w wieku 4 lat i była damą dworu Ludwiki Marii Gonzagi. Marysieńka wzięła ślub z Janem III Sobieskim i zapisała się w naszej historii jako ostatnia francuska kobieta- królowa Polski. Kolejną ważną postacią w naszej wspólnej historii z Francją jest Stanisław Leszczyński, który królował w Polsce w XVIII wieku oraz był księciem Lotaryngii i Baru. Za jego panowania Polska stała się bogatsza o nowe smaki i miejsca. Ciastka zwane magdalenki oraz akademia sztuki do dziś zdobią polskie ulice i talerze. Polsko- francuskim owocem XIX wieku był związek wybitnego polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina z francuską pisarką epoki romantyzmu George Sand. Ich bardzo ciekawy związek skrywa wiele tajemnic do dziś. Chociaż Chopin miał korzenie francuskie to jego serce zawsze było i będzie w Polsce, ponieważ po jego śmierci serce zostało umieszczone w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.
      XX wiek zapisał się utworzeniem po 1917 roku we Francji Polskiej Armii zwanej Błękitną Armią liczącą ok. 100 tysięcy żołnierzy. Armia ta walczyła pod dowództwem generała Józefa Hallera pod koniec I wojny światowej i potem w latach 1919-21. Podczas 20-lecia między wojennego Francja była znaczącym inwestorem w Polsce. Głównymi ośrodkami lokowania pieniędzy był port w Gdyni oraz kolej prowadząca do niej. Francja chcąc pomóc Polakom w zlikwidowaniu bezrobocia, zatrudniła prawie pół miliona Polaków przez 10 lat, jako górników i nie tylko. Stworzyliśmy tym sposobem drugą największą zaraz po Włoszech obcą narodowość we Francji. Kolejną postacią łączącą nasze kraje był francuski polityk Charles de Gaulle. W 1967 roku odwiedził on Polskę, mimo zastrzeżeń komunistycznych władz. Bardzo lubił Polskę i swoim przyjazdem spowodował pewien przełom, ponieważ był on pierwszym szefem państwa nie komunistycznego, który przebywał na terenie Polski. Dzisiaj nasze kraje mają nadal sporo wspólnego. Między innymi w Paryżu znajduje się największa polska biblioteka poza granicami naszego kraju, a także kościół Polski, który działa jako punkt spotkań Polaków potrzebujących pomocy.

       
      Rafał Pichalski


       

     • Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Dziecko w czasach pandemii i zdalnej edukacji”.

     • Serdecznie zapraszamy na wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Dziecko w czasach pandemii i zdalnej edukacji”.

      Wykład w formie on-line odbędzie się 15 marca b.r. o godz. 18:00.

      Spotkanie poprowadzi dr Aleksandra Piotrowska - pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Oprócz pracy naukowej i doradztwa dla rodziców i nauczycieli współpracuje jako społeczny doradca z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Zajmuje się także propagowaniem wiedzy psychologicznej, współpracując w tym zakresie jako ekspert z prasą, a także ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich.

      Pandemia i wynikający z niej lock down zmieniły nasze życie, w tym także warunki wzrastania i rozwoju dzieci. Rozważymy zatem, jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa wiążą się  ze zdalną edukacją, ale wskażemy także jej możliwe jasne strony. I najważniejsze - zastanowimy się, co możemy zrobić, aby dzieciom i ich rodzinom udało się przejść pomyślnie przez ten trudny czas. Przeanalizujemy także czynniki, których obecność może modyfikować wpływ zdalnej edukacji i izolacji na rozwój dzieci.

      dr Aleksandra Piotrowska

      Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: kskrzypczak@um.warszawa.pl do 12 marca b.r.

     • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

     • Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.  Uczniowie naszego Liceum byli członkami antykomunistycznej organizacji ZASTĘP „RYSIE” – ZASTĘP „ORŁY” – PODZIEMNA ORGAZNIZACJA ZHP „ORLĘTA”. W 2019r. na cześć bohaterów została odsłonięta tablica pamiątkowa.

     • Publikacje z serii „Literatura i Pamięć” i „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” od MEiN oraz IPN

     • Informujemy, iż otrzymaliśmy publikacje z serii „Literatura i Pamięć” i „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” od Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Powyższa seria przypomina i ukazuje w nowym świetle wybitne dzieła oraz twórców literatury polskiej na tle ich związku z losami narodu i społeczeństwa. Materiały zostały przekazane szkołom w związku z zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który 1 marca 2021 roku będziemy obchodzili już po raz dziesiąty.

     • "Otwarte czwartki UW" - bezpłatne spotkania online

     • Drodzy Uczniowie!

      Zapraszamy do udziału w „Otwartych czwartkach UW”,(bezpłatnych spotkaniach online). Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie przyszłym studentom Uniwersytetu Warszawskiego jego oferty oraz pomoc w wyborze kierunku przyszłych studiów a także przybliżenie procesu rekrutacji na studia. Spotkania, odbędzie się z użyciem platformy ZOOM

      Spotkanie odbędzie się 25 marca o godz. 10.00. Uczestnicy otrzymają linki do spotkania.  

     • Eduwarszawa.pl

     • Mamy przyjemność poinformować, iż wszyscy uczniowie posiadający konto na eduwarszawa.pl mają licencję A3 - otrzymuje bezpłatny pakiet Office365 do instalacji na 15 urządzeniach domowych - 5 komputerach, 5 tabletach i 5 telefonach. 

     • Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Moda na sukces - czyli, jak zabić odwagę i kreatywność. Krótki poradnik dla dużych i małych”

     • Serdecznie zapraszamy na wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Moda na sukces - czyli, jak zabić odwagę i kreatywność. Krótki poradnik dla dużych i małych”.

       

      Wykład w formie on-line odbędzie się 15 lutego b.r. o godz. 18:00.

       

      Spotkanie poprowadzi Jacek Wolniewicz - trener, mentor, przedsiębiorca i menedżer. Pomaga właścicielom firm, coachom, trenerom, nauczycielom i wszystkim przedsiębiorczym osobom w tworzeniu i sprzedawaniu szkoleń, programów coachingowych i kursów online. W 2016 stworzył i prowadzi online pierwszą w Polsce i popularną E- Szkołę Trenerów Biznesu „Master Teacher” oraz kompleksowy program o biznesie szkoleniowym – Akademia Kursów Online – MasterClass Online, która uczy tworzenia komercyjnych szkoleń i kursów online. Współtworzył pierwsze komercyjne stacje telewizyjne i budował sieć telewizyjnych biur reklamy. Tam zaczął wdrażać programy szkoleniowe dla handlowców. Przez wiele lat zajmował się marketingiem, reklamą telewizyjną i produkcją telewizyjną.  W 2016 roku przeniósł z sukcesem działalność szkoleniową do online i od tego momentu szkoli i uczy, jak zarabiać na wiedzy online.

      Jego motto: Twoja wiedza, to Twój biznes!

      Żyjemy w czasach przepełnionych testami na przeróżne talenty i predyspozycje. Od najmłodszych lat my sami i nasze dzieci uczestniczą w grze, która punktami i ocenami skaluje pojęcie sukcesu i kompetencji. Dlaczego zatem jest tak wiele prawdy w pewnym sformułowaniu, że „szóstkowi” uczniowie w dorosłym życiu pracują dla „trójkowych”? Na moich zajęciach powiem, dlaczego warto „postawić” się systemowi wszechobecnego oceniania i badania talentów, żeby nie zabijać kreatywności, odwagi i ciekawości u siebie i swoich dzieci?

      Jacek Wolniewicz

       

      Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: kskrzypczak@um.warszawa.pl do 12 lutego b.r.

       

     • Serdeczne gratulacje!

     • Mamy wielką przyjemność złożyć na ręce Pana Profesora Marcina Bara - trenera AZS Uniwersytetu Warszawskiego gratulacje za zdobycie Pucharu Polski Seniorów 2021 w piłce wodnej mężczyzn. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • Kontakty

   • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
   • sekretariat@liceum13.edu.pl
   • 22 679 38 62
   • ul. Oszmiańska 23/25, 03-503 Warszawa
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Nasze media społecznościowe

 • Librus Synergia
 • Biuletyn informacji publicznej