• Zasady oceniania

• Co jest dla nas najważniejsze?

Przedmiotem oceny bieżącej ucznia z wychowania fizycznego jest jego wysiłek oraz osiągnięcia edukacyjne. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem przy ustalaniu oceny z WF-u „należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku WF-u – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej”.

Jak wyliczamy ocenę?

W programie realizowanym przez naszą szkołę założono, iż wewnętrznym źródłem motywacji, wywołującym wysoki poziom aktywności uczniów jest perspektywa osobistego rozwoju.

Wystawiając ocenę klasyfikacyjną, zwiększamy znaczenie bieżących ocen wysiłku, nadając im – zawsze wyższą rangę w stosunku do ocen osiągnięć edukacyjnych.

Nie przewidujemy możliwości formułowania oceny ucznia na podstawie wyników testów motorycznych.

Wskaźnikami wysiłku ucznia, wkładanego w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki WF-u, są: „„

• systematyczność udziału w obowiązkowych zajęciach WF-u
          • aktywność w czasie zajęć,
          • działalność na rzecz szkolnej kultury fizycznej, w tym udział w zajęciach nieobowiązkowych, np. reprezentowanie szkoły w zawodach

Jak oceniamy wysiłek ucznia?

Kryteria oceny wysiłku ucznia, formułowanej po każdych 10 zajęciach WF-u :

6 – brał udział we wszystkich zajęciach i co najmniej na 9 ćwiczył w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości; nigdy nie odmówił ćwiczeń,
          5 – brał udział we wszystkich zajęciach i co najmniej na 7 ćwiczył w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości; nigdy nie odmówił ćwiczeń,
          4 – brał udział w co najmniej 8 zajęciach i co najmniej na 5 ćwiczył w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości; nigdy nie odmówił ćwiczeń,
          3 – brał udział w co najmniej 6 zajęciach i co najmniej na 2 ćwiczył w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości,
          2 – brał udział w co najmniej w 5 zajęciach.

Nieusprawiedliwiona nieobecność lub niepodjęcie ćwiczeń w czasie lekcji rozumiane jest jako odmowa aktywności.

Uczeń, który z uzasadnionych powodów zdrowotnych był nieobecny na części zajęć WF-u, będzie  oceniany wg indywidualnych kryteriów.

„Przedmiotem oceny z WF-u są osiągnięcia edukacyjne rozumiane jako poziom i postęp umiejętności i wiadomości wynikających z realizowanego programu.

Jak ustalamy ocenę końcową?

Ocena klasyfikacyjna z wychowania fizycznego jest ustalana na podstawie: „„wysiłku ucznia z wywiązywania się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, w tym systematyczności udziału w zajęciach oraz osiągnięć edukacyjnych ucznia, czyli umiejętności ruchowych i umiejętności zastosowania wiedzy w działaniu.

Ocena końcowa nie jest  średnią ocen cząstkowych. Wystawiana jest przez nauczyciela po analizie ocen cząstkowych.

Egzamin klasyfikacyjny i poprawkowy z wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych i dotyczy składowej oceny klasyfikacyjnej – osiągnięć edukacyjnych. Wymagania (zadania) dla ucznia w ramach egzaminu klasyfikacyjnego dotyczą zdolności ruchowych oraz umiejętności zastosowania wiedzy w działaniu. Zadania dla ucznia wynikają z realizowanego programu wychowania fizycznego i obejmują osiągnięcia ucznia przewidziane w rocznym planie pracy dla klasy w aktualnym roku szkolnym