• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

            Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

            www.mon.gov.pl

          • Zbiórka darów dla mieszkańców Ukrainy

          • Szanowni Państwo Ponieważ wiem, że zawsze mogę liczyć na Państwa wsparcie, zwracam się z prośbą o udział w organizowanej przez nas zbiórce dla walczącej Ukrainy.

            Zbieramy:

            -środki opatrunkowe(plastry, kompresy, bandaże, środki higieniczne),

            -koce (również termiczne),

            -leki p/bólowe, witaminy,

            -jedzenie w puszkach.

            Jeśli ktoś z Państwa ma pomysł jak jeszcze możemy pomóc, czekam na sugestie.

            Z pozdrowieniami,

            Izabela Pielat-Świerczyńska

            dyrektor XIII LO.

          • 27 styczeń - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

          • Święto to zostało uchwalone przez   Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r.

            W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające ofiary Holocaustu

            Jest to święto, które obchodzimy w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau.

            W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau          i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta.

                                                                                                                                         Pamiętamy!

          • Erasmus+

          •  Podczas wizyty szkół partnerskich z projektu Erasmus+ Creative Thinking Through Photography nasi uczniowie, pod kierownictwem reżysera Tomasza Filipczaka, uwiecznili wspólnie spędzone chwile poprzez prezentacje multimedialne.

            https://fb.watch/aBcJ6c3vob/ Prezentacja multimedialna - relacja z warsztatów w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie podczas wizyty szkół partnerskich w listopadzie 2021 r.

          • Erasmus+ - mobilności w Porto

          • Portugalia (Porto) Erasmus+  Biblioteki szkolne w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych


            Od 6 do 10 grudnia 2021 r. mobilność do Portugalii (Porto) w ramach programu Erasmus +, była częścią projektu biblioteki szkolnej, zatytułowanego "Biblioteki szkolne w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych", którego głównym celem była wymiana i dzielenie się dobrymi praktykami, skupiając piętnastu uczniów i dziesięciu nauczycieli z Włoch, Grecji, Polski i Portugalii.

            Przez cały ten tydzień odbywały się działania o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, koncentrujące się na czytaniu, współpracy bibliotek szkolnych i temacie holokaustu, temacie, który wskazuje na potrzebę ustawicznego kształcenia na rzecz praw człowieka. 

            Pierwszego dnia, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w specjalnie na tą okazję przygotowanym wydarzeniu, promowanym przez portugalski zespół biblioteki szkolnej.

            Było to powitanie przez portugalskich uczniów, Íris Ferreira, Sofie Barbosa i Lucas Silve, a
            następnie uczniowie Klubu Muzycznego prof. Pauli Campos zaśpiewali "Welcome" - piosenkę powitalną i "Menina Estás à Janela" - tradycyjną portugalską piosenkę. Następnie, aby podkreślić wsparcie Unii Europejskiej dla programu Erasmus+, profesor Carlos Silva z profesorem Paulem Camposem zagrali utwór muzyczny "Ode à Alegria" (oficjalny hymn Unii Europejskiej). 

            Również podczas ceremonii przyjęcia, uczniowie Klubu Językowego portugalskiej szkoły,  przygotowali przedstawienie zatytułowane "Oblicza nadziei”, podczas której pokazali dwa oblicza nadziei na świecie poprzez postacie dwóch sławnych Portugalczyków: Aristidesa de Sousa Mendes i Fernando Pessoa.

            Również tego samego ranka, uczniowie zorganizowali grę wirtualną "Kahoot", opracowaną we współpracy przez cztery kraje projektu, na temat książki "Chłopiec w pasiastej piżamie", która to nadała nazwę tej mobilności w Portugalii, ponieważ każde spotkanie uczniów i nauczycieli jest zgodne, jak przewidziano w naszym projekcie, czytaniu i przygotowywaniu jednej z wybranych książek na temat holocaustu. Zorganizowano również gry w języku angielskim typu ice breaking, działania, które okazały się ważne, aby przełamać bariery między uczniami i stworzyć dobrą atmosferę.

            Po południu odbyły się warsztaty portugalskich płytek ceramicznych. Działanie to miało na celu przedstawienie przybyłym uczniom i nauczycielom bogactwa portugalskiej ceramiki, w tym konkretnym przypadku płytki. Wszyscy byli w stanie samodzielnie udekorować jedną lub więcej płytek, pod kierunkiem portugalskich nauczycieli. 

            We wtorek dzień spędziliśmy w Porto, odwiedzając muzea. Rano wzięliśmy udział w dwóch wydarzeniach, a mianowicie "Fabulous Christmas circus" i "Porto Legends", w tym ostatnim mieliśmy okazję poznać, poprzez wirtualny pokaz, kulturę i historię miasta Porto.
            Po południu odwiedziliśmy Muzeum Odkryć, przedstawiające szczegółowo odkrycia i portugalską ekspansję. 

            W czwartek, udaliśmy się do Guimarães, w towarzystwie profesjonalnej przewodniczki Marty Villares, która zapewniła niezapomnianą wizytę w zabytkach i ulicach tego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta. Dzięki współpracy z profesor Ana Cristiny Ribeiro, która udostępniła odzież używaną w czasach średniowiecznych w Porto, nasza grupa była ubrana adekwatnie do czasów średniowiecza na wizyty w zamku, kościele i pałacu Duque de Bragança.

            Po południu odwiedziliśmy Muzeum Alberto Sampaio, a następnie została zorganizowana gra miejska "Guimarães historical center”, która to aktywność wzbogaciła naszą wiedzę o historycznym mieście Guimarães.

            W piątek, ostatniego dnia zajęć, grupa spędziła dzień w szkole.

            Uczniowie uczestniczyli w  warsztatach ilustracyjnych prowadzonych przez profesor Márcię Moreirę, które pozwoliły uczniom stworzyć mural poświęcony książce "Chłopiec w pasiastej piżamie". Uczniowie wzięli również udział w forum dyskusyjnym eTwinning zatytułowanym "Książka kontra film".

            Nauczyciele uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez nauczycieli Lilianę Soares i José Cruza oraz portugalskich uczniów. Zaprezentowali przepis na danie "Bacalhau à Braz". 

            Ostatni dzień był bardzo emocjonalny, ponieważ przez cały tydzień, powstały silne więzi przyjaźni między portugalskimi i pozostałymi uczniami uczestniczącymi w projekcie oraz między goszczącymi rodzinami. 

            Erasmus to coś więcej niż podróż: 
            Jest to czas ciągłego odkrywania, wymiany międzykulturowej, otwierania się na nowe doświadczenia i ludzi, a jednocześnie otoczenia obcymi językami non stop, co sprawia ogromną satysfakcjęJest to też świetna okazja na usamodzielnienie i zarządzanie własnymi finansami czy czasem. Erasmus to nowy start, nowe szanse do wykorzystania. A jednocześnie to też rozwój, gdyż nadal studiujemy specjalizując się w wybranym przez nas kierunku, a międzynarodowy aspekt dodatkowo poszerza perspektywy.

             

            https://padlet.com/natja800/yvsg3qce3au7e6yr

          • Grupy Wsparcia dla Nauczycieli przygotowane przez Zespół Pedagogiczno-Psychologiczny XIII LO

          • Szanowni Państwo!

            W związku z przedstawioną Państwu diagnozą problemu słabej kondycji psychicznej młodzieży, Zespół Pedagogiczno-Psychologiczny przygotował ofertę otwartych  Grup Wsparcia dla Nauczycieli. Na spotkania ze specjalistami pracującymi w XIII LO zapraszam w następujących terminach:
            26.01.2022r -środa g 15.30
            16.02.2022r- -środa g 15.30
            08.03.2022r - wtorek g 15.30
            29.03.2022r-wtorek g 15.30
            20.04.2022r-środa g 15.30
            10.05.2022r-wtorek g 15.30
            31.05.2022r- wtorek g 15.30
            Serdecznie zapraszam, szczególnie młodych nauczycieli.


            Z wyrazami należnego szacunku, Izabela Pielat-Świerczyńska, dyrektor XIII LO.

             

          • Grupy Wsparcia dla Rodziców przygotowane przez Zespół Pedagogiczno-Psychologiczny XIII LO

          • Szanowni Państwo!

            W związku z przedstawioną Państwu diagnozą problemu słabej kondycji psychicznej młodzieży, Zespół Pedagogiczno-Psychologiczny przygotował ofertę otwartych  Grup Wsparcia dla Rodziców. Na spotkania ze specjalistami pracującymi w XIII LO zapraszam w następujących terminach:
            26.01.2022r -środa g 17.00
            16.02.2022r- -środa g 17.00
            08.03.2022r - wtorek g 17.00
            29.03.2022r-wtorek g 17.00
            20.04.2022r-środa g 17.00
            10.05.2022r-wtorek g 17.00
            31.05.2022r- wtorek g 17.00
            Serdecznie zapraszam, na spotkania nie ma konieczności wcześniejszego umawiania.


            Z wyrazami należnego szacunku, Izabela Pielat-Świerczyńska, dyrektor XIII LO.

          • Zapraszamy do udziału w warsztatach - rekrutacja wciąż trwa!

          • Przez udział w STEAM Academy dziewczyny zyskują między innymi:
            wiedzę z zakresu IT i kompetencje komunikacyjne
            wiarę w swoje możliwości i umiejętności swobodnego poruszania się w dziedzinach STEAM (science, technology, engineering, arts, maths)
            - perspektywiczne patrzenie na swój rozwój: świadomy wybór ścieżki kształcenia i rozwój zawodowy.

            Fundacja i szczególnie w ramach tego projektu daje dziewczynom wiarę i siłę, łamiemy stereotypy.

            Całość warsztatów prowadzona będzie online w ramach kursów weekendowych.
            Uczestniczki będę spotykać się w soboty i niedziele, realizując przez 1,5 miesiąca 60 godzin warsztatowych.
            Po zakończeniu części warsztatowej uczestniczki STEAM Academy skorzystają z dedykowanych
            12 miesięcznych sesji mentoringowych 1:1 z kobietami z branży STEAM.
            Zajęcia rozpoczną się zaraz po feriach zimowych (19-20 lutego 2022 r., a zakończą się 26-27 marca 2022 r.).Liczba miejsc jest ograniczona.

            W trakcie kursu uczestniczki zdobędą umiejętności z obszarów:
            - tworzenia i projektowania stron internetowych
            - programowania
            - grafiki
            - umiejętności miękkich i sposobów zdobywania praktyk i staży

            (UWAGA! Warszataty od podstaw, dlatego nie jest potrzebna wiedza z wymienionych obszarów)

            Udział w programie STEAM Academy daje uczestniczkom możliwość
            rozwoju kluczowych umiejętności cenionych na rynku pracy:
            - kompleksowego rozwiązywania problemów
            - krytycznego myślenia
            - kreatywności
            - współpracy w zespole
            - elastyczności poznawczej.

             

            1. Podstawowe informacje na temat projektu dostępne na stronie Fundacji: https://girlscodefun.pl/projekty-edukacyjne/steam-academy/
            2. Formularz zgłoszenia do projektu wraz ze szczegółowym opisem: https://forms.gle/QqXcX7moFxGhGRHL8
            3. Link do wydarzenia na Facebooku (wiemy, iż młodzież najczęściej tu zagląda): https://www.facebook.com/events/270189178403567

          • Wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. O co Ci chodzi? Jak lepiej mówić i lepiej słuchać, żeby się lepiej rozumieć?

          • Serdecznie zapraszamy na wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt.

            O co Ci chodzi? Jak lepiej mówić i lepiej słuchać, żeby się lepiej rozumieć?

            -  17 stycznia b.r. o godz. 18:00.

             

            Wykład poprowadzi Dawid Bałutowski, psycholog, certyfikowany trener pracowników Oświaty, przedstawicieli biznesu i trenerów, coach.

            Specjalista z zakresu komunikacji interpersonalnej, umiejętności liderskich i budowania zespołu, motywowania, mediacji i rozwiązywania konfliktów, asertywności, technik radzenia sobie ze stresem, profilaktyki wypalenia zawodowego, treningu interpersonalnego, aktywnych metod nauczania, motywowania, szkoleń trenerskich. Autor wielu autorskich programów rozwojowych, w tym projektu „8 filarów mądrego życia”.

            Autor książek: „Jak oglądać filmy z młodzieżą. Film fabularny w psychoedukacji, terapii, profilaktyce”, "O co Ci chodzi? Praktyczny przewodnik po komunikacji interpersonalnej".

             

            Zagadnienia, które zostaną podjęte podczas wykładu:

            ·      Dlaczego komunikacja to najważniejsza kompetencja interpersonalna?

            ·      Czym jest model F.S. Von Thuna i jak czyni nasze życie prostszym?

            ·      Dlaczego z niektórymi tak łatwo, a z innymi tak trudno nam się porozumieć?

            ·      Jakie cztery płaszczyzny zawiera każdy komunikat?

            ·      Co tak naprawdę słyszymy - analitycy, relacyjni, autoprezentacyjni i komendanci - cztery typy słuchaczy.

            ·      Jak lepiej się dogadywać z dzieckiem, partnerem i współpracownikiem?

             

            Zgłoszenie na wykład poprzez formularz Microsoft Forms:

            https://forms.office.com/r/2BTAvRwZrU

             

            ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 14 STYCZNIA

          • 7 stycznia 2022r.

          • Szanowni Państwo,

            Przypominamy, że 7 stycznia 2022 r. XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli będzie zamknięte.

          • Wykład pt. „Rasizm” przygotowany i wygłoszony przez tegorocznego maturzystę

          •               Pomimo nauczania młodzieży i głoszenia równości rasowej na świecie, rasizm wciąż stanowi duży problem, przykładem jest Black Lives Matter w 2020. Dlaczego tak jest? Czym jest rasizm i skąd on się wziął? Przygotowałem wykład pt. „Rasizm”. Będąc świadkiem problemów związanych z nierównością wśród rówieśników, postanowiłem przypomnieć uczniom historię i problemy jakie za sobą niesie rasizm. W pierwszej części wykładu omówiłem samo pojęcie nierówności rasowej, skąd się ono wzięło i wymieniłem najpopularniejszych teoretyków w tym zakresie (Gobineau, Chambarlain, czy Rosenberg) tworzących pseudonaukowe doktryny. Drugą część wykładu poświęciłem historii Stanów Zjednoczonych, krajowi który zmagał się z nierównością na tle rasowym.  Postanowiłem przypomnieć początki rasizmu zaczynające się już od 1619 z chwilą przypłynięcia do Nowego Świata statku z niewolnikami. Opowiedziałem uczniom o wojnie secesyjnej i zniesieniu niewolnictwa w 1865r. Omawiając każde kolejne istotne wydarzenia, przytoczony został temat edukacji afroamerykańskiej młodzieży w szkołach. Problem ten został w brutalny sposób ukazany w filmach twórcy kanału youtube „ciekawehistorie”, nie zostawiając odbiorcy obojętnym na przedstawione wydarzenia. Ponadto istotne było przypomnienie postaci Martina Luthera Kinga Jr. i jego słynnej przemowy, która powinna być zapamiętana przez każdego: „Mam marzenie, aby moja czwórka dzieci jednego dnia żyła w kraju, gdzie nie będą sądzeni, ze względu na ich kolor skóry, ale przez swój charakter.”. Cytat zakończony został pytaniami: „Jakie znaczenie ma dla Ciebie twój kolor skóry? Jak często zwracasz uwagę na kolor skóry? Czy kiedykolwiek doświadczyłeś rasizmu?”. Na początku może wydawać się to absurdalne i niepotrzebne, ale dlatego, że nigdy nie doświadczyliśmy dyskryminacji na tle rasowym, nigdy nie musieliśmy poświęcić uwagi kwestiom związanym z kolorem skóry.

            W swoim wykładzie chciałem nakłonić uczniów do głębokich przemyśleń i zadać decydujące pytanie – czy powinniśmy położyć kres nacjonalizmowi i rasizmowi? Zostawiając słuchaczy z refleksjami, omówiłem kolejne wydarzenia historyczne dochodząc do roku 2021 i wybrania na stanowisko pierwszej vice prezydent – Kamali Harris. Pełen emocji i przemyśleń wykład warto zakończyć słowami: „Rasizm został stworzony przez człowieka, będzie istniał tak długo jak będziemy go pielęgnować”.  

            Michał Borek uczeń klasy IIIS

          • Finał akcji Szlachetna Paczka

          • Szlachetna Paczka to najbardziej rozpoznawalny projekt społeczny w Polsce. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, nie mogło nas tam zabraknąć. Zobaczcie zresztą sami.             

            Chciałam bardzo serdecznie podziękować za chęć wzięcia udziału w Szlachetnej Paczce i wspaniałe przygotowanie podarunków dla rodziny. Miło jest patrzeć, jak młodzi ludzie angażują się w pomaganie. Szczególne podziękowania kieruję do Rodziców, Uczniów oraz Nauczycieli. Pomaganie jest dobre i bardzo ważne. Doskonale wiedzą o tym wolontariusze XIII LO, którzy cały czas wspierali mnie w tym przedsięwzięciu.

            Prezenty trafiły dziś w ręce Rodziny.

            Anna Bernaciak

          • Trzynastka czyta

          • Uczniowie naszej szkoły czytają wybrane przez siebie  lektury w czasie godzin z wychowawcą, w bibliotece …

          • Wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Zadania w kulturze uczenia się. Dobór zadań, a efektywność uczenia się”

          • Serdecznie zapraszamy na wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt.

            Zadania w kulturze uczenia się. Dobór zadań, a efektywność uczenia się”13 grudnia b.r. o godz. 18:00.

            Wykład poprowadzi dr Marzena Żylińska, która zajmuje się metodyką, neurodydaktyką oraz twórczym wykorzystaniem nowych technologii w edukacji.

            Od wielu lat prowadzi szkolenia dla nauczycieli, tworzy materiały dydaktyczne, jest autorką licznych artykułów i dwóch książek:

            „Między podręcznikiem a internetem” i „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”.

            Przez wiele lat kształciła przyszłych nauczycieli i prowadziła seminaria metodyczne, obecnie jest zaangażowana w tworzenie ruchu Budzących się szkół.

            Od wielu lat zajmuje się również tworzeniem materiałów dydaktycznych umożliwiających uczniom rozwijanie kreatywności, autonomii i krytycznego myślenia. Marzy o szkołach, do których i uczniowie i nauczyciele będą chodzić z radością. Wierzy, że wszystko jest możliwe, o ile sami uwierzymy, że mamy wpływ na to, jak wygląda świat wokół nas.

             „Alternatywą dla tradycyjnej kultury nauczania jest kultura uczenia się. Jej wprowadzenie od stuleci postulowali  reformatorzy edukacji. Bazuje ona na przekonaniu, że efektywna nauka wymaga aktywności uczącej się jednostki. Warunkiem jej wprowadzenia jest umiejętność doboru zadań, które są prawdziwymi ćwiczeniami i pozwalają na rozwój. Te zadania - ćwiczenia mają zupełnie inne funkcje niż zadania, które służą pomiarowi dydaktycznemu. Aby w szkole uczniowie mogli efektywnie się uczyć, nauczyciele muszą umieć odróżniać prawdziwe ćwiczenia, które pozwalają na rozwój od metodycznych chipsów, które jedynie zabierają czas”.

             dr Marzena Żylińska

             Zgłoszenie na wykład poprzez formularz Microsoft Forms:

            https://forms.office.com/r/5JrvF25DCP

             ZGŁOSZENIA PRZYJMUJEMY DO 10 GRUDNIA

          • Nowy cykl wykładów „Ludzie miasta” o osobach zasłużonych dla Warszawy - Wszechnica Edukacyjna Targówek zaprasza na wykład online

          • Zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców do udziału w cyklu pn. „Ludzie miasta - wykłady o osobach zasłużonych dla Warszawy”.

            To propozycja spotkań w ramach Wszechnicy Edukacyjnej, projektu rozwijającego umiejętności, wiedzę, zainteresowania mieszkańców Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

            Pierwszy wykład pt. "Kanonik Jan Ignacy Golędzinowski - duchowny, społecznik i radny Warszawy" wygłosi dr Beata Michalec, radna m.st. Warszawy, zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie, varsavianistka.

            Temat wykładu nawiązuje do 90 - tej rocznicy powstania parafii Chrystusa Króla na Targówku, która zbiegła się z otwarciem w pobliżu parafii skweru im. ks. Jana Ignacego Golędzinowskiego - inicjatora budowy kościoła, pierwszego proboszcza parafii, społecznika, kapelana Armii Krajowej założyciela
            i pierwszego prezesa Towarzystwa Miłośników Targówka (1934-1939), radnego m.st. Warszawy (1938 - 1939), bliskiego współpracownika prezydenta Stefana Starzyńskiego, konspiratora, więźnia Pawiaka - Auschwitz - Dachau.

            „Ludzie miasta” - cykl wykładów o osobach zasłużonych dla Warszawy

            Celem cyklu jest poszerzenie wiedzy na temat historii miasta, dzielnicy, poznania środowiska lokalnego oraz sylwetek i postaci, twórców małych ojczyzn, co znakomicie wpisuje się w działania edukacyjne skierowane do młodzieży oraz dorosłych - mieszkańców dzielnicy.

          • Lekcja muzealna klasy IA

          • Jak rozpoznać Achillesa przebranego za XVII-wieczną królewnę? Dlaczego mit o nieszczęsnym Marsjaszu tak fascynował malarza z XVI wieku? Czy Apollo grał na skrzypcach? Odpowiedzi na te, a także inne pytania poznała klasa IA podczas zajęć Świat mitów, które odbyły się w Muzeum Narodowym. Poza tym uczniowie mieli okazję powtórzyć sobie, jakie funkcje pełniły mity w czasach starożytnych, i zastanowić się, dlaczego artyści przez wieki do nich się odwoływali i odwołują do dziś. Przydała się również znajomość mitologizmów - wszyscy błyskawicznie poradzili sobie z zadaniem językowym przygotowanym przez przewodnika. Wniosek z tego jeden: mitologia wiecznie żywa - w sztuce i w języku.

          • Uroczystość na Pawiaku

          • 24 listopada delegacja naszego liceum (uczniowie klasy 1h - Jerzy Posadowski, Karol Zarzycki i Jakub Wiliński) wraz z prof. P. Mrozińskim udała się na Pawiak, by uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu zdjęcia upamiętniającego ks. Jana Ignacego Gołędzinowskiego.

            Główna uroczystość poprzedzona była pouczającą prelekcją dr. Beaty Michalec na temat życia tego, zasłużonego dla dzielnicy Targówek, człowieka. Ksiądz Jan Ignacy Golędzinowski urodził się 27 września 1877 w Zaborowie, wsi położonej na południu Puszczy Kampinoskiej. 30 marca 1940 r. na plebanię kościoła, której był proboszczem, wkroczyło Gestapo i duchowny został osadzony na Pawiaku. Jako dawny działacz społeczny i niepodległościowy szybko trafił na listę osób podejrzanych o aktywność antyniemiecką. We wrześniu 1940 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W pierwszym transporcie zbiorowym, w którym duchownych z obozu oświęcimskiego odesłano do Dachau, wyruszył w swą przedostatnią w życiu podróż. Mając prawie 65 lat, wyczerpany nieludzkim traktowaniem w tzw. transporcie inwalidów, 6 maja 1942 r. został skierowany do krematorium. Uśmiercono go podczas drogi spalinami samochodowymi. Ks. Jan Golędzinowski nie ma tradycyjnego grobu - szczątki z pieca krematoryjnego wyrzucono do Dunaju.

            Po przybliżeniu zebranym życiorysu tej ważnej postaci najmłodsi uczestnicy spotkania odsłonili pamiątkowe zdjęcie. Po zakończeniu ceremonii wszyscy chętni mieli okazję zwiedzić muzeum. W uroczystościach brało udział grono zaproszonych gości z Urzędu Dzielnicy Targówek, Rady miasta stołecznego Warszawy, jak i przedstawicieli Muzeum Narodowego oraz osób pracujących w tym ciekawym, choć smutnym  dla warszawiaków, Polaków i odwiedzających, miejscu uświęconym krwią pomordowanych więźniów w latach 1939-1945.

    • Kontakty

      • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
      • 22 679 38 62
      • ul. Oszmiańska 23/25 03-503 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • liczba odwiedzin: 63308