• Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

     • Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

      Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

      Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA.PL bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. 

     • Sekretariat nieczynny w dniu 24.12.2020r.

     • Szanowni Państwo,

      informuję, że w związku z realizacją art. 130 § 2  Kodeks Pracy (Dz.U.2020.1320 t.j. z dnia 2020.07.30)  

      w dniu 24.12.2020r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.

       

      Dyrektor Szkoły

      Izabela Pielat - Świerczyńska

       

     • Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Biologia człowieka, a jego miejsce we współczesnym świecie”.

     • Serdecznie zapraszamy na wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Biologia człowieka, a jego miejsce we współczesnym świecie”.

      Wykład w formie on-line odbędzie się 14 grudnia b.r. o godz. 18:00.

      Spotkanie poprowadzi dr Marek Kaczmarzyk - jeden z czołowych neurodydaktyków, będący zarówno neurobiologiem, dydaktykiem akademickim i nauczycielem. Propagator dydaktyki ewolucyjnej, dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych na procesy uczenia się i nauczania. Autor wielu publikacji z zakresu neurodydaktyki i dydaktyki.

      Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: kskrzypczak@um.warszawa.pl do 11 grudnia b.r.

     • Stypendia, które tworzą przyszłość Warszawy! Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II

     • Stypendia, które tworzą przyszłość Warszawy

      Trwa kampania informacyjna prezentująca cele i potencjał stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II –  jednego z najstarszych samorządowych programów stypendialnych w Polsce. W ciągu 15 lat trwania programu m.st. Warszawa przyznało ponad 9000 stypendiów uczniom i studentom ze stołecznych szkół i uczelni. Bohaterami kampanii są obecni i byli laureaci stypendium. Ich historie pokazują, że poprzez udział w programie, młodzi otrzymują coś więcej, niż tylko wsparcie finansowe – mają szansę na rozwój indywidualnych pasji, działanie we wspólnocie i współtworzenie społeczności ludzi zaangażowanych w kształtowanie przyszłości Warszawy.

      Celem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II jest dobrze ukierunkowane wsparcie dla utalentowanej młodzieży uczącej się i studiującej w Warszawie, by bez przeszkód mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Warunkiem ubiegania się o stypendium, poza pobieraniem nauki w Warszawie, jest uzyskanie odpowiedniej średniej ocen na koniec ostatniego roku szkolnego lub akademickiego oraz średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekraczający określonej wysokości. W 2020 roku była to kwota 1700 zł netto na członka rodziny. Kluczowe jest też ponadprzeciętne zaangażowanie kandydatów w naukę, sport, sztukę lub działalność społeczną. Każdego roku nabór wniosków o stypendium prowadzony jest w dwóch etapach: pod koniec czerwca i w lipcu – dla uczniów oraz we wrześniu i na początku października – dla studentów.

      Warszawa jest miastem hojnie wspierającym młodych i wrażliwym na ich potrzeby, od lat  bardzo świadomie i konsekwentnie stawiającym na młodych – mówi Ewa Malinowska – Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. Dzięki stypendiom m.st. Warszawy pomagamy określać młodym cele i stymulujemy ich rozwój osobisty i zawodowy tak, by te cele były osiągalne i osiągane. Stypendia są nie tylko uhonorowaniem za dokonania, którymi zgłaszający mogą się wykazać mając 10, 15 czy 20 lat, ale pomagają również młodym określić, kim są i kim zamierzają być, otwierają im drzwi, by mogli sięgać po więcej.

      Przewodnicząca Rady podkreśla, że w latach 2005-2020, dzięki środkom finansowym uchwalanym przez Radę Warszawy przyznano przeszło 9 000 stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Na ten cel miasto przekazało już niemal 39 mln zł. W tym roku szkolnym i akademickim stypendia przyznano ponad 250 osobom – mówi Ewa Malinowska – Grupińska i dodaje: wszystkim stypendystom i stypendystkom m.st. Warszawy im. Jana Pawła II życzę, by mieli szeroko rozpostarte skrzydła i by niosły ich one pozwalając sięgać coraz wyżej.

      Kampania stypendialna pokazuje, że przyszłość Warszawy leży w rękach młodych ludzi, którzy, dzięki wsparciu Urzędu Miasta, mają szansę przygotować się do odpowiedzialnych zadań w przyszłości. Autorzy kampanii chcą zwrócić uwagę, że stypendia to nie tylko pomoc finansowa, ale także autorski program edukacyjny, który umożliwia jego uczestnikom wszechstronny rozwój, zapewnia możliwość realizowania własnych pomysłów, pobudza do podejmowania nowych wyzwań i stawiania sobie ambitnych celów oraz uczy funkcjonowania we wspólnocie.

      Bohaterami kampanii jest pięć młodych osób, laureatów stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II: Nikodem – aktywista społeczny, autor wielu projektów realizowanych w ramach warszawskiego budżetu obywatelskiego; Nikola i Wiktoria – siostry, karateczki, medalistki Mistrzostw Polski; Karolina – dyrygentka chóralna i pianistka oraz dr n. med. Paweł Salwa, urolog, twórca Polskiego Centrum Urologii Robotycznej, jeden z czołowych operatorów robota da Vinci w Europie.

      Więcej: https://www.centrumjp2.pl/stypendia/

     • Erasmus+

     • Szanowni Uczniowie i Nauczyciele!

      Od początku grudnia zaczynamy przygodę z drugim programem Erasmus+. Na razie online ale w miarę polepszenia sytuacji będziemy odwiedzać szkoły partnerskie.

      Temat: Creative thinking through Photography.

      Mam dla Was dwa zadania na początek:

      1. zrobienie zdjęcia świątecznego w niekonwencjonalny sposób i dołączenie krótkiego opisu takiego zdjęcia w języku angielskim.

      2. ponownie projekt loga - tylko macie tutaj inny tytuł i inne kraje partnerskie: Portugalia, Włochy, Bułgaria, Polska i Turcja.

      Połączcie tytuł projektu z państwami, które wchodzą w skład projektu. Kreatywność mile widziana.

      Czekam na Wasze pomysły i prace, przesyłajcie na Teamsy na Wielgosz Monika lub przez załącznik Librus.

      Termin zakończenia: 18.12.2020.

       

      Pozdrawiam serdecznie

      Monika Wielgosz
       

     • Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt.„Memetyczna szkoła. W kierunku dydaktyki ewolucyjnej.”

     • Serdecznie zapraszamy na wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt.„Memetyczna szkoła. W kierunku dydaktyki ewolucyjnej.

      Wykład w formie on-line odbędzie się 16 listopada b.r. o godz. 18:00.

      Spotkanie poprowadzi dr Marek Kaczmarzyk - jeden z czołowych neurodydaktyków, będący zarówno neurobiologiem, dydaktykiem akademickim i nauczycielem. Propagator dydaktyki ewolucyjnej, dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych na procesy uczenia się i nauczania. Autor wielu publikacji z zakresu neurodydaktyki i dydaktyki.

      Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: kskrzypczak@um.warszawa.pl do 13 listopada b.r.

     • Wsparcie pedagoga i psychologa szkolnego

     • Szanowni Państwo,

      obecna, trudna sytuacja sprawia, że nie wszyscy radzimy sobie emocjonalnie z izolacją. Służymy Państwu konsultacjami i wsparciem. Zapraszamy Państwa do kontaktu.

      Bohdan Bielski              

      - kontakt przez Librus

      - konsultacje telefoniczne  508.748.039

      Magdalena Jakubowska  

      - kontakt przez Librus

      - mailowo -  jakubowska.magdalena@liceum13.edu.pl

                          pedagog13lo@o2.pl

      - konsultacje telefoniczne (przez szkołę)      

      - konsultacje on-line po wcześniejszym umówieniu,

      - konsultacje stacjonarne w szkole z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

       

      Magdalena Jakubowska – pedagog szkolny.

     • Upoluj swoją książkę

     • Drodzy Uczniowie,

      uczestniczymy w kolejnej edycji akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę". 
      Zupełnie za darmo możecie przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
      Po ściągnięciu darmowej aplikacji WOBLINK i zeskanowaniu kodu QR z plakatu, czytaj, słuchaj za darmo od dnia 2 listopada br. przez cały miesiąc. 

      Równocześnie zachęcamy uczniów do zgłaszania się na Ambasadorów akcji. Czekają na  Was zaprojektowane specjalnie na tę okazję koszulki.
      Wystarczy wejść na stronę https://ambasador.czytajpl.pl/

      Przyjemnej lektury 😊

      PLAKAT

     • Nagroda Literacka "Nike" 2020

     • Radek Rak, właściwie Radosław Rak – polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii.

      Powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, osnuta na kanwie losów Jakuba Szeli (według dawnej pisowni: Jakóba), przywódcy rabacji galicyjskiej.

      Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną i choć napisana   z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

      Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
        
      Więcej na:  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4810822/basn-o-wezowym-sercu-albo-wtore-slowo-o-jakobie-szeli
       

     • Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół XIII LO

     • Z radością pragniemy poinformować, że z okazji Dnia Patrona i Święta Szkoły Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół XIII LO ufundowało tablicę multimedialną, która będzie stanowiła wyposażenie sali lekcyjnej.

      Darczyńcami są:

      P. Jolanta Hibner

      P. Witold Jurkowski

      P. Ryszarda Kalicińska

      P. Agnieszka Kapuścińska

      P. Alicja Kolmas

      P. Leszek Kowalski

      P. Weronika Kwiatkowska

      P. Andrzej Pendzel

      P. Wanda Stachnik

      P. Tomasz Stefański

      P. Jolanta Warynica

      P. Joanna Wojtczak

       

      Jesteśmy Państwu niezmiernie wdzięczni za okazane serce i dumni z tego, że w naszym Liceum od wielu lat działa Stowarzyszenie Absolwentów!

      Dziękujemy!

       

      Dyrektor Izabela Pielat-Świerczyńska

      wraz z całą społecznością szkolną

     • Serdecznie gratulujemy!

     • Z ogromną dumą i satysfakcją informujemy, że Dyrektor XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli Pani Izabela Pielat-Świerczyńska otrzymała z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz oświaty.

      Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Targówek za wybitne osiągnięcia otrzymał Pan Profesor Dariusz Naja, nauczyciel historii XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli.

      Pan Profesor Artur Kowalski, nauczyciel wychowania fizycznego XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli otrzymał zaszczytny tytuł Trenera Roku.

      Gratulujemy nagrodzonym z całego serca!

      Społeczność szkolna XIII LO

     • W dniach 15-17 października obchodzimy Dzień Erasmus+

     • W dniach 15-17 października obchodzimy Dzień Erasmus+ i z tej okazji chcieliśmy Wam przybliżyć idee tego przedsięwzięcia.

      Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający kształcenie, szkolenie, młodzieży i sport w Europie. Umożliwia Europejczykom studiowanie, odbywanie szkoleń i zdobywanie doświadczenia za granicą.

      • Erasmus+ umożliwia osobom w różnym wieku naukę i wymianę wiedzy oraz nabywanie doświadczenia
       w najróżniejszych instytucjach i organizacjach w różnych krajach.
      • Oferta Erasmusa+ jest skierowana do szerokiego wachlarza organizacji, w tym uczelni wyższych, organizatorów kształcenia i szkolenia, ośrodków analitycznych, instytucji badawczych i firm prywatnych.

      Program ma na celu m.in.:

      • zmniejszanie bezrobocia, w szczególności wśród młodych ludzi
      • wspieranie edukacji dorosłych, zwłaszcza w zakresie nowych umiejętności oraz umiejętności wymaganych na rynku pracy
      • zachęcanie młodzieży do udziału w procesie demokratycznym
      • wspieranie innowacji, współpracy i reform
      • ograniczenie zjawiska przedwczesnego kończenia nauki
      • wspieranie współpracy i mobilności między UE a krajami partnerskimi.

      XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa-Kuli aktywnie uczestniczy
      w projektach Erasmus+. Szczegóły nowych projektów już wkrótce. 

  • Kontakty

   • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
   • sekretariat@liceum13.edu.pl
   • 22 679 38 62
   • ul. Oszmiańska 23/25, 03-503 Warszawa
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Nasze media społecznościowe

 • Librus Synergia
 • Biuletyn informacji publicznej