School Libraries Promoting Readers, Values, Literacies, Skills and Inclusion

        • Mobilność projektowa Portugalia

        • Portugalia (Porto) Erasmus+  Biblioteki szkolne w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych


          Od 6 do 10 grudnia 2021 r. mobilność do Portugalii (Porto) w ramach programu Erasmus +, była częścią projektu biblioteki szkolnej, zatytułowanego "Biblioteki szkolne w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych", którego głównym celem była wymiana i dzielenie się dobrymi praktykami, skupiając piętnastu uczniów i dziesięciu nauczycieli z Włoch, Grecji, Polski i Portugalii.

          Przez cały ten tydzień odbywały się działania o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, koncentrujące się na czytaniu, współpracy bibliotek szkolnych i temacie holokaustu, temacie, który wskazuje na potrzebę ustawicznego kształcenia na rzecz praw człowieka. 

          Pierwszego dnia, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w specjalnie na tą okazję przygotowanym wydarzeniu, promowanym przez portugalski zespół biblioteki szkolnej.

          Było to powitanie przez portugalskich uczniów, Íris Ferreira, Sofie Barbosa i Lucas Silve, a
          następnie uczniowie Klubu Muzycznego prof. Pauli Campos zaśpiewali "Welcome" - piosenkę powitalną i "Menina Estás à Janela" - tradycyjną portugalską piosenkę. Następnie, aby podkreślić wsparcie Unii Europejskiej dla programu Erasmus+, profesor Carlos Silva z profesorem Paulem Camposem zagrali utwór muzyczny "Ode à Alegria" (oficjalny hymn Unii Europejskiej). 

          Również podczas ceremonii przyjęcia, uczniowie Klubu Językowego portugalskiej szkoły,  przygotowali przedstawienie zatytułowane "Oblicza nadziei”, podczas której pokazali dwa oblicza nadziei na świecie poprzez postacie dwóch sławnych Portugalczyków: Aristidesa de Sousa Mendes i Fernando Pessoa.

          Również tego samego ranka, uczniowie zorganizowali grę wirtualną "Kahoot", opracowaną we współpracy przez cztery kraje projektu, na temat książki "Chłopiec w pasiastej piżamie", która to nadała nazwę tej mobilności w Portugalii, ponieważ każde spotkanie uczniów i nauczycieli jest zgodne, jak przewidziano w naszym projekcie, czytaniu i przygotowywaniu jednej z wybranych książek na temat holocaustu. Zorganizowano również gry w języku angielskim typu ice breaking, działania, które okazały się ważne, aby przełamać bariery między uczniami i stworzyć dobrą atmosferę.

          Po południu odbyły się warsztaty portugalskich płytek ceramicznych. Działanie to miało na celu przedstawienie przybyłym uczniom i nauczycielom bogactwa portugalskiej ceramiki, w tym konkretnym przypadku płytki. Wszyscy byli w stanie samodzielnie udekorować jedną lub więcej płytek, pod kierunkiem portugalskich nauczycieli. 

          We wtorek dzień spędziliśmy w Porto, odwiedzając muzea. Rano wzięliśmy udział w dwóch wydarzeniach, a mianowicie "Fabulous Christmas circus" i "Porto Legends", w tym ostatnim mieliśmy okazję poznać, poprzez wirtualny pokaz, kulturę i historię miasta Porto.
          Po południu odwiedziliśmy Muzeum Odkryć, przedstawiające szczegółowo odkrycia i portugalską ekspansję. 

          W czwartek, udaliśmy się do Guimarães, w towarzystwie profesjonalnej przewodniczki Marty Villares, która zapewniła niezapomnianą wizytę w zabytkach i ulicach tego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta. Dzięki współpracy z profesor Ana Cristiny Ribeiro, która udostępniła odzież używaną w czasach średniowiecznych w Porto, nasza grupa była ubrana adekwatnie do czasów średniowiecza na wizyty w zamku, kościele i pałacu Duque de Bragança.

          Po południu odwiedziliśmy Muzeum Alberto Sampaio, a następnie została zorganizowana gra miejska "Guimarães historical center”, która to aktywność wzbogaciła naszą wiedzę o historycznym mieście Guimarães.

          W piątek, ostatniego dnia zajęć, grupa spędziła dzień w szkole.

          Uczniowie uczestniczyli w  warsztatach ilustracyjnych prowadzonych przez profesor Márcię Moreirę, które pozwoliły uczniom stworzyć mural poświęcony książce "Chłopiec w pasiastej piżamie". Uczniowie wzięli również udział w forum dyskusyjnym eTwinning zatytułowanym "Książka kontra film".

          Nauczyciele uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez nauczycieli Lilianę Soares i José Cruza oraz portugalskich uczniów. Zaprezentowali przepis na danie "Bacalhau à Braz". 

          Ostatni dzień był bardzo emocjonalny, ponieważ przez cały tydzień, powstały silne więzi przyjaźni między portugalskimi i pozostałymi uczniami uczestniczącymi w projekcie oraz między goszczącymi rodzinami. 

          Erasmus to coś więcej niż podróż: 
          Jest to czas ciągłego odkrywania, wymiany międzykulturowej, otwierania się na nowe doświadczenia i ludzi, a jednocześnie otoczenia obcymi językami non stop, co sprawia ogromną satysfakcjęJest to też świetna okazja na usamodzielnienie i zarządzanie własnymi finansami czy czasem. Erasmus to nowy start, nowe szanse do wykorzystania. A jednocześnie to też rozwój, gdyż nadal studiujemy specjalizując się w wybranym przez nas kierunku, a międzynarodowy aspekt dodatkowo poszerza perspektywy.
           

           

          https://padlet.com/natja800/yvsg3qce3au7e6yr

           

          Szkolenie w Portugalii w ramach Erasmus+
          W dniach 6-10 września w EBS de Canelas, w ramach projektu Erasmus biblioteki szkolnej "Biblioteki szkolne promujące czytelników, wartości piśmiennicze, umiejętności i integrację", odbyło się pierwsze spotkanie – krótkoterminowe wspólne szkolenia dla pracowników – Erasmus+ KA229.
          Naszą szkołę reprezentowały p. Monika Wielgosz i p. Honorata Jagodzińska.

          Sprawozdanie_z_mobilnosci_w_Portugalii.pdf


          Nasza biblioteka została przedstawiona w trzech prezentacjach:
          W pierwszej pokazaliśmy prezentację naszego liceum i zadań projektowych dotychczas wykonanych przez naszych uczniów 

          Biblioteka_prezentacja.pdf


          W drugiej pokazaliśmy  krótką historię biblioteki  włącznie z metamorfozą jaką przeszła  3 lata temu….
           

           a następnie pokazaliśmy to co dzieje się w bibliotece w ramach projektu i nie tylko …



           

          Przyjemną stroną wyjazdu było poznanie tego urokliwego miasta.


           

          Zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w projekcie, śledzenia strony szkoły i biblioteki
          Bibliotekarz  P. Honorata Jagodzińska
          Koordynator projektu P. Monika Wielgosz, 

          Mobilność w ramach Erasmus+

          W pierwszej połowie grudnia odbędzie się mobilność do Porto - Portugalia w ramach projektu „School libraries promoting, readers, values, literacies, skills and inclusion.” 
          Do wyjazdu zostanie zakwalifikowanych 4 uczniów. Uczniowie zostaną zakwaterowani w rodzinach. Muszą mieć paszport covidowy i spełniać pozostałe warunki przewidziane w regulaminie projektu.

          Ponadto zadaniem uczniów jest przygotować:
          1.    Padlet, w którym należy umieścić swoje refleksje na temat książki: „ Chłopiec w pasiastej piżamie”, John Boyne
          2.    Mural; w formie elektronicznej lub papierowej - refleksje na temat książki: „Chłopiec w pasiastej piżamie”

          Zgłoszenia proszę kierować osobiście do Koordynatora Projektu p. Moniki Wielgosz lub  p. Honoraty Jagodzińskiej.
           

    • Kontakty

      • XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie
      • 22 679 38 62
      • ul. Oszmiańska 23/25 03-503 Warszawa Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Nasze media społecznościowe

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • liczba odwiedzin: 515